• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Kas Järvik ja Lao noolisid suurt kütusemüüjat?

  Hämarat kütuseäri ajanud Jürgen Järvik tegutseb Äripäeva andmetel kütuseäris edasi.Foto: Erik Prozes

  Äripäeva andmetel sondeeris Jürgen Järvik koos kaksikvenna Kristjan Olei, Arco Vara kunagise suuromaniku Richard Tomingasega ning Meelis Laoga seostatava Sven Viidasega hiljuti pinda, et osta osalus kütuse hulgimüüjas N-Terminaal Hulgi.

  Paraku ei saanud nad ostuks vajalikule laenule Swed­bankist jah-sõna. Suure tõenäosusega oli eitava vastuse põhjuseks tehingu tagant näha olnud ­Järviku kõrvad.
  Tomingas ei kinnitanud ega lükanud neid jutte ümber. “Ma arvan, et teil on päris palju infot. Ma ei saa kõike kommenteerida,” märkis ta napilt.
  Kristjan Olei (varem Kristjan Järvik), Richard Tomingas ja Sven Viidas on kompanjonid OÜs Novutech, mis arendab laevakütusele ja kütteõlile vee lisamise ehk nn emulsioonkütuse tehnoloogiat. Mitu allikat kinnitas Äripäevale, et tegemist on täiesti korraliku tootega ning sellel on tulevikku. Kuid turul ollakse veel skeptilised ja äraootaval seisukohal.
  Kunagi linnuvabriku ja Permi kuritegelike grupeeringute vahelise verise arveteõiendamise väidetavalt korraldanud Viidase nime kaudu seostatakse ka Meelis Lao võimalikke huvisid selles projektis, kuid tema nime ettevõtte omanike hulgas ei ole.
  Ka varemalt hämarat kütuseäri ajanud Jürgen Järviku nime ei ole Novutechi omanike seas, kuid kütuseturul räägitakse tema aktiiv­susest emulsioonkütusele turustuskanalite otsimisel.
  Richard Tomingas püüdis Jürgen Järvikut Novutechi tegemistest võimalikult kaugele distantseerida. “Teoreetiliselt võib ta ju joosta ja pakkuda igasuguseid asju kellele tahes. Mitte ainult selles vallas, aga ka näiteks kinnisvaraäris. Aga tema ei ole Novutechis omanike ega juhatuse liikmete seas. Teadlikult ei ole, sellepärast, et ta ei sobi veel ka teatud ametkondade jaoks,” sõnas ta.
  Kaks ühesuguse nimega firmat. Sel suvel omandas Novutech ka varem Rakvere Terminal Kinnisvarale kuulunud kinnistu Rakveres Narva 42. ­Novutechi omanikud Olei ja Viidas on ka varem Rakveres toimetanud. Nii selgitas pankrotistunud Rakvere Terminal Kinnisvara juhatuse liige Reimo Piirsoo eelmise aasta lõpul kohtus, et terminali vastu tundis huvi AgroPower OÜ (omanikeks Kristjan Olei ja Sven Viidas), kes arendas Novus Oil OÜ tarbeks tootmisliini emulsioonkütuselaadsele tootele, mis tundus olevat suure perspektiiviga.
  Äriregistri järgi on olnud kaks Novus Oili. Esimene, praeguseks kustutatud ja nime Old Oiliks muutnud kuulus Oleile ja Jürgne Järviku kunagise äripartneri Marko Kalevi emale. Teise Novus Oili omanik on Olei. Veebilehe petrofinder.com andmetel oli ettevõtte esindajaks aga ­Jürgen Järvik.
  Novus Oili ingliskeelse kodulehe järgi mahub nende päevas 720 tonni emulsioonkütuse tootmiseks vajalik tehnoloogia 20jalasesse merekonteinerisse. Samasugune merekonteiner oli varem ka Rakvere Terminal Kinnisvara kinnistul.
  Rendiarveid ei esitatud. Rakvere Terminal Kinnisvara sõlmis Novus Oiliga 2013. aasta märtsis rendilepingu, mille järgi kujunes rendihind rentniku toodetud ja väljastatud toote mahu-(litraaži)põhiselt. Selgituste kohaselt plaanis rentnik tootemahuks ühes kuus miljon liitrit, mis taganuks Rakvere Terminal Kinnisvarale piisava sissetuleku DNB Panga ees võetud kohustuse ja võlgnevuse tasumiseks. Kohtumaterjalide järgi ei olnud Novus Oil väidetavalt muudel tingimustel nõus rendilepingut sõlmima.
  Ajutisele pankrotihaldurile esitatud selgituste kohaselt ei suutnud Novus Oil aga nii tehnoloogilistel kui ka muudel põhjustel oma tegevust käivitada, mistõttu ei esitanud Rakvere Terminal Kinnisvara Novus Oil OÜ-le ka ühtegi rendiarvet.
  Piirsoo põhjendas kohtus, et Novus Oil ei soovinud koostööd jätkata, kuna Marko Kalev üritas tehnoloogialiini ära varastada. Marko Kalev aga väitis vastu, et Novus Oil käitus rentnikuna vara minema viies pahatahtlikult, et pääseda rendileandja pandiõigusest. See näitab aga, et renti ei plaanitudki tasuda.
  Tomingas: ma ei saa kinnitada ega ümber lükata
  Ettevõtja Richard Tomingas ütles, et ta ei saa kommenteerida seda, kas ta on tundnud huvi N-Terminaal Hulgi ostu vastu ning kas läbirääkimistel praeguse omaniku ja Swedbankiga on osalenud ka Jürgen Järvik. Äripäev saatis küsimused ka Jürgen Järvikule, kes neile aga ei vastanud.
  Järgneb intervjuu Richard Tomingasega.
  Kuidas Teie sellesse kütuseärisse sattusite?
  See ei ole ainult kütuseäri, see on ka keskkonna säästmine.
  Mismoodi keskkonna säästmine?
  Siis peaksite Kristjan Oleiga rääkima, mis plussid kaasnevad kütuse segamisel veega.
  Kas Jürgen Järvik on samuti selle asjaga seotud?
  Ei ole.
  Minul on info, et proovisite soetada osalust N-Terminaal Hulgis, kas see vastab tõele?
  Seda ma praegu paugust ei saagi kommenteerida.
  Miks?
  Sellepärast, et kui see isegi nii oleks, siis tõenäoliselt on see kaetud konfidentsiaalsuslepinguga. Mitte, et ma oleks selle üle läbirääkimisi pidanud. Teate isegi suurepäraselt, et selliseid asju ei saa niisama öelda, kas jah või ei. Ma ei kinnita ega lükka seda ka ümber.
  Minu teada käisite ka Swedbankis laenu küsimas?
  Huvitav, kust te selliseid asju teate? Kogu tonaalsus, Jürgen Järvik jne, ma saan aru, kuhu te jutuga liigute. Jürgen Järvik ja tema endised äripartnerid ei puutu minusse.
  Jürgen Järvik ei ole osalenud nendel läbirääkimistel?
  Tema ei ole Novutechis kuidagi osaline.
  Ametlikult ei ole, aga kas ta on N-Terminaal Hulgi osaluse omandamise läbirääkimistel osalenud?
  Ma ei saa seda endiselt kinnitada, kas ma N-Terminaali vastu huvi tundsin. Ma arvan, et Jürgen Järvik oskab seda ise kõige paremini kommenteerida, mis ettevõtteid ta kas nõustab või vahendab. Samas ma arvan, et teil on päris palju infot. Ma ei saa kõike kommenteerida. Varasemat ajalugu ma nii täpselt ei tea, aga praegu küll ei ole Jürgen Järvik Novutechiga seotud. Teoreetiliselt võib ta ju joosta ja pakkuda igasuguseid asju kellele tahes. Mitte ainult selles vallas, aga ka näiteks kinnisvaras. Aga tema ei ole Novutechis omanike ega juhatuse liikmete seas. Teadlikult ei ole, sellepärast, et ta ei sobi veel ka teatud ametkondade jaoks. 
  Kas Novutechil on praegu kusagil tootmine?
  Tootmist Eestis ei ole praegu.
  Aga Lätis?
  Lätis Novutechil ei ole tootmist.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Tegelikult oleme me eriolukorras – käitugem siis vastavalt
Meile on jäetud praeguses koroonakriisis suhteliselt palju vabadust, kuid kui me sellega paremini ümber käima ei hakka, siis võib-olla mitte lõpmatuseni, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Meile on jäetud praeguses koroonakriisis suhteliselt palju vabadust, kuid kui me sellega paremini ümber käima ei hakka, siis võib-olla mitte lõpmatuseni, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Dow Jones lõpetas nädala ajaloolise tipptulemusega
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Reklaamimüügi TOPi võitja: olime valmis suuremaks kukkumiseks
Äripäeva reklaamimüügi TOPi võitis Postimees Grupp, mille müügidirektori Taavi Lätti sõnul oldi eelmisel aastal valmis suuremaks kukkumiseks, kuna reklaamimüük sai koroonakriisist tugevalt pihta.
Äripäeva reklaamimüügi TOPi võitis Postimees Grupp, mille müügidirektori Taavi Lätti sõnul oldi eelmisel aastal valmis suuremaks kukkumiseks, kuna reklaamimüük sai koroonakriisist tugevalt pihta.
Fotod: varju hoidnud ERIALi niiditõmbajad astusid kohtu ette
Kohe algab Hoiu-laenuühistuga ERIAL seotud isikute kriminaalasjas esimene sisuline arutelu.
Kohe algab Hoiu-laenuühistuga ERIAL seotud isikute kriminaalasjas esimene sisuline arutelu.