3. oktoober 2012 kell 21:00

Ülevaate arstide palkadest tellis Ansip

Teisipäeval Postimehes ilmunud ülevaate arstide sissetuleku kohta tellis maksu- ja tolliameti sõnul peaministri büroo.

“Peaministri büroo soovis maksu- ja tolliametilt ülevaadet arstide sissetulekutest. Meie saime need andmed terviseametilt,” kinnitas maksu- ja tolliameti avalike suhete juht Ivi Papstel.

Uuring on avalik ja nii jõudis see ka meediasse.

Papstel kinnitas, et üldiselt nad sellist infot ei jaga. “Kui vabariigi valitsus või ministeerium tellib ülevaate, siis see pannakse kokku,” selgitas Papstel.

Äripäev uuris peaministri büroolt, miks ja millal telliti uuring arstide sissetulekute kohta, kuid need küsimused jäid vastuseta. “Selliste valdkondlike statistikate tegemine on maksuameti tavapärane töö. Vajaliku teabe ning tausta kogumine on ka peaministri büroo jaoks tavapärane. Vastuseks tärganud huvile ei olnud maksuametil põhjust koondatud andmeid ajakirjanduse eest varjata – see oli isikustamata ning metoodika oli lahti seletatud,” ütles peaministri büroo juht Kairi Uustulnd.

Ansip mängis info avalikustamise ajaga. ERRi ajakirjanduseetika nõunik ja ühingu Korruptsioonivaba Eesti liige Tarmu Tammerk märkis meditsiinitöötajate tulude ülevaate kohta, et avalik teave peaks olema kõigile võrdselt ligipääsetav. “Meditsiinitöötajate tulusid puudutav ülevaade tehti peaministri büroo tellimusel, aga avalikkusele kättesaadavaks sai see 2. oktoobril, selgus maksuameti kodulehelt. See on mitu päeva pärast seda, kui peaminister oli ülevaadet Vikerraadio peaministri tunnis oma argumentide esitamiseks kasutanud. See ei jäta head muljet, kui valitsusasutus hoiab mingi kriitilise aja enda käes infomonopoli,” lausus Tammerk.

Ta lisas, et praeguse meditsiinitöötajate streigi ajal võib iga päev olla määrava tähtsusega. “Kui keegi saab sel perioodil mingit infot trumpkaardina lauale käia, annab see sellele osapoolele põhjendamatu eelise. Arstide esindajad on öelnud, et nendele tuli sellise ülevaate olemasolu üllatusena,” märkis Tammerk.

Tammerki hinnangul peab ajakirjandus sellist infomõjutamist püüdma läbi näha ja ka ütlema, kes on mingi analüüsi tellinud. Postimehes 2. oktoobril ilmunud artiklis seda tellijat puudutavat infot ei olnud.

Karm mäng. Suhtekorraldusfirma Rull & Rumm OÜ juhatuse esimehe Ivo Rulli hinnangul kasutavad nii valitsus kui ka arstide esindajad töötülis demagoogiavõtteid. “Mina võtan seda asja niimoodi, et üks demagoogia, mille antud juhul tõid välja streiki alustanud arstid, tekitab vastudemagoogia. Kui üks demagoogitseb ja teine jääb vaoshoituks ja ratsionaalseks, kõlaks avalikkuses ainult ühe poole sõnum. Siin kehtib vanasõna: pada sõimab katelt, ühed mustad mõlemad,” lausus Rull.

 

 Mis on mis

Tervishoiutöötajate palgaülevaade

Peaminister Andrus Ansipi büroo tellitud ülevaate järgi on arstide keskmine brutokuupalk sel aastal 1536 eurot ja õdedel 816 eurot. Üle 2500 euro saab tänavu palka 535 arsti. Maksuameti andmetel algab tippude teenistus 7500 eurost, selliseid arste oli Eestis mullu 212.157 arsti kuuteenistus jäi vahemikku 6500–7500 eurot ning 429 arsti kuine tulu oli vahemikus 4500–5500 eurot. Umbes poolte Eestis praktiseerivate arstide kuutulu algab 3500 eurost.

Hetkel kuum