Sirje Rank • 8. oktoober 2012 kell 11:50

Nord Stream saavutas täisvõimsuse

Läänemere alla rajatud Nord Streami gaasitorujuhe on tänasest saavutanud täisvõimsuse – avati ka 7,4 miljardit eurot maksnud torujuhtme teine etapp.

Täna Viiburis toimunud tseremooniaga käiku lastud teine torujuhe tõstab Nord Streami võimsuse 55 miljardile kuupmeetrile gaasile aastas, millest jätkub Euroopa Liidus 26 miljoni majapidamise gaasiga varustamiseks, vahendas agentuur Bloomberg.

"Venemaa on alati täitnud oma kohustused ja olnud Euroopale kindel ja stabiilne gaasitarnija," ütles tseremoonial Venemaa president Vladimir Putin.

Nord Streami võimsuse kahekordistamine oli "omamoodi kingitus" Putinile, ütles Gazpromi tegevjuht Aleksei Miller. Saksamaa kunagise kantsleri Gerhard Schröderiga koos projekti toetanud Putinil oli äsja 60. sünnipäev.

Nord Streami esimene torujuhe alustas gaasitarneid läinud aasta novembris.

Ukraina, mille kaudu on seni kulgenud 80% Gazpromi gaasi ekspordist Euroopasse, võib oma tähtsuse üldse minetada, ütles Gazpromi pressiesindaja Sergei Kuprjanov tänavu veebruaris.

"Nord Stream kavandati siis, kui Venemaa gaasi tulevik oli helge," märkis Bloombergile Ida-Euroopa gaasivaldkonna analüüsifirma Malvern juht Mihhail Koršjemkin. "Uue juhtme täitmiseks tuleb Gazpromil gaas Ukrainast ümber suunata."

Euroopa Komisjoni konkurentsiametnikel on hetkel pooleli uurimine, kas Gazprom võis kuritarvitada oma domineerivat positsiooni Euroopa gaasiturul.

Hetkel kuum