15. oktoober 2012 kell 21:00

Edetabel. Tootja vaatab tulevikku mõõdukalt pessimistlikult

Lääne-Virumaa edetabeli kolmandal kohal olev plasttorude tootja HAKA Plast kasvatas eelmisel aastal müügitulu poole võrra.

Järgmise aasta suhtes on ettevõtte üks omanikke ja juht Kaul Augasmägi mõõdukalt pessimistlik ning tõdeb, et kriis on tema ettevõttel veel ees.

Sõidame fotograafiga Kadrina poole kohtuma polüetüleentorusid tootva HAKA Plasti juhiga.

Väravast sisse sõites lehvitab meile härrasmees. Tõsi küll, see ei ole ettevõtte juhataja, vaid torudest tehtud maskott, kes tervitab lahkelt kõiki külalisi. Maskott sündis sellel aastal töötajate idee järgi.

Kadrinasse Tööstuse tänavale kolis ettevõte 2010. aasta jaanuaris. “Soetasime oma kodu, siiamaani olime rendipinnal,” selgitab Augasmägi. Rendipind jäi aga kitsaks ning oli vaja ka suuremat laopinda, nii otsustatigi oma kodu soetada.

Väravatest sisenedes vasakut kätt on 10 000ruutmeetrine laoplats – lageda taeva all erineva läbimõõduga torud, mida valmistavad viis tootmisliini ning millele kulub aastas 4000 tonni toorainet.

Ettevõttes algusest saadik. Kontori teisel korrusel istub ettevõtte juhataja ja üks omanikest Kaul Augasmägi.

Koos praeguste äripartneritega alustas ta omal ajal esimesena Eestis plasttorude tootmist. HAKA Plastist tuli esimene toodang 2003. aasta oktoobris, tööd alustati ühe tootmisliiniga.

Kui vaja, käib Augasmägi ka ise tootmises ringi – annab nõu ning paneb vajadusel käed külge. “Omaniku roll on juhtimises väga oluline,” tõdeb ta.

HAKA Plasti tootevalik hõlmab polüetüleensurvetorusid nii vee kui ka kanalisatsiooni tarbeks, maaküttetorusid, pontoone ujuvsildade tarbeks ning kaevutorusid. Samuti on võimalik siit tellida eriotstarbelisi polüetüleentorusid.

Tubli kasvaja ja eksportija. Aasta-aastalt on firma kasvanud ja arenenud. “Meie ettevõtet ei saa Harjumaa ettevõtetega käibe poolest võrreldagi,” tõdeb Augasmägi ja pärib, miks me valisime just tema ettevõtte selleks, keda maakonna edetabelis tutvustada.

HAKA Plast OÜ suutis eelmisel aastal oma käivet ligi 51 protsenti kasvatada ning eksport andis 58 protsenti müügitulust. “Õiged otsused tootearenduses ning sellest lähtuvalt õiged investeeringud tootearendusse,” räägib Augasmägi kasvu põhjustest. “Eelmise aasta kasv ei olnud väga muljetavaldav,” lisab ta.

Ettevõte on investeerinud seadmetesse, kvaliteedikontrolli ja laboriseadmetesse, mis annavad klientidele kvaliteedikindluse. Kontroll on ettevõttes korralik.

Tuleb olla ettevaatlik. Tuleviku suhtes on Augasmägi pigem pessimistlik. “Majandust tuleb vaadata valdkonniti. Meie valdkonnas ei hammustanud kriisi nii valusasti,” tõdeb ta ning märgib, et see on valdkonna eripära. “Meil on kriis ees, kahtlemata järgmisel aastal,” arvab Augasmägi.

Pessimismiks annab põhjust rahahulga vähenemine selles valdkonnas ja ka see, et Euroopa Liidu abiraha on nende ala projektidesse liiga vähe kaasatud.

Mis saab edasi ja mida te teha plaanite, kui infrastruktuuritellimused kahanevad? “Tulevik on tume ja tuleb olla ettevaatlik,” tõdeb Augasmägi. “Sellega peab arvestama, et see ei tuleks liiga suure ootamatusega.”

Ettevõte ekspordib Soome, Rootsi, Läti ja Leetu. Juht tõdeb, et kahtlemata tuleb vaadata ka teisi riike ja üritada eksportida. “Selle nimel tuleb tööd teha ja vaeva näha.”

Käive kasvab viiendiku. Küsimusele, millised on potentsiaalsed turud, kuhu võiks minna, vastas Augasmägi, et nad vaatavad ringi. “Igale poole ei saagi minna. Eks peame otsima lähinaabrite juurest neid võimalusi,” pakub ta.

Tänavune aasta on ettevõttel kulgenud plaanipäraselt. “Maht ei ole sel aastal vähenenud. Läheb prognoosi kohaselt ehk käibe kasv jääb 15 ja 20% vahele,” märgib Augasmägi.

“Selle käibe kasvu põhjuseks on ka tooraine hinnatõus,” selgitab ta. “Muidugi ei tea, kuidas viimased kuud lähevad.”

Tooraine hinnad on kahe kuuga tõusnud 30%.

Uus aasta toob languse. Järgmiseks aastaks ei ole eelarvet veel koostatud, kuid Augasmägi tõdeb, et kahtlemata ennustavad nad langust, see on kindel. Mingit tõusu ei julge prognoosida.

Eelmisel aastal oli HAKA Plast Lääne-Virumaa edetabelis 28. kohal, sellel aastal tõusis kolmandaks. “Me oleme kogu aeg olemas olnud,” märgib Augasmägi.

 

 Mis on mis

HAKA Plast OÜ

Tegevjuht: Kaul AugasmägiOmanikud: Atso Matsalu, Kaul Augasmägi, Heikki Antero Markkanen – kõik 25%, Gary Christian Sundberg 21,66%Tegevusala: ehitusmaterjalide tootmineTöötajad: 22Müügitulu kasvas mullu võrreldes 2010. aastaga 50,5%Ärikasum enam kui kahekordistus aasta varasemaga võrreldes – kasv 126%

Hetkel kuum