Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Juhtum lõpetatud, kahtlused ei haju

  Kuigi riigiprokuratuur otsustas Reformierakonna rahastamise kriminaalasja lõpetada, jätavad kogutud ja eile avalikustatud tõendid õhku kahtlused.

  Nimelt selgub kriminaalmenetluse lõpetamise määrusest näiteks, et aastatel 2009–2010 oli 82 inimest, kes annetasid Reformierakonnale 30 000 krooni või üle selle. Nendest isikutest vähemalt 22 puhul kanti annetuse tegemisele lähedasel kuupäeval annetusega sarnane summa kontole.
  Selliseid tehinguid oli tehtud mitme riigikogu liikme ja Tallinnas töötava reformierakondlase kontol. Samuti torkas prokuratuurile silma grupp Tartu reformierakondlasi, kelle annetused ja sularaha sissemaksed koondusid üldjoontes 2009. aasta neljandasse kvartalisse.
  Inimesed, kelle kontodel selliseid tehinguid tehti, põhjendasid neid näiteks väidetega, et laenasid või said raha vanematelt või ämmalt või et sõber tagastas neile laenu.
  Analüüsiti ka Reformierakonna kontori läbiotsimise käigus äravõetud mitmesugust elektroonilist teavet, kus leidus ka annetamisega seotud kirjavahetust. Kuid ühemõttelist tõendina kasutatavat teavet oli prokuratuuri hinnangul selle hulgas vähe.
  Kriminaalmenetluse käigus kuulati üle vähemalt 60 tunnistajat. Peaaegu kõik ülekuulatud Reformierakonna liikmed väitsid, et nad ei tea midagi teadmata päritolu sularaha kandmisest erakonnale ning kõik nende enda ülekanded on tehtud nende isikliku vara hulgast. Samas andsid kuus inimest Meikariga sarnaseid ütlusi, rääkides Meikari tehtud annetustele lisaks neljast sarnasest juhtumist. Seejuures kolme puhul tulid inimesed vabatahtlikult prokuratuuri ütlusi andma.
  Peale nende andis näiteks üks isik ütlusi selle kohta, et 2006. aasta sügisel tuli erakonna kontorisse inimene, kes ütles, et ta tahab annetada erakonnale raha, ning näitas, et tal oli kaasas sularaha 5000 krooni. See isik mäletas, et sai kelleltki kogenumalt inimeselt kontoris soovituse: “Kanna oma arvelt erakonnale sama summa annetusena üle ja jäta raha endale või siis et kanna raha sularahas kontole ja sealt erakonnale oma nimel.” Kumba viisi ta kasutas, tunnistaja ei mäletanud. “Igatahes maksin ma selle summa enda kontolt erakonna kontole enda annetusena,” ütles ta.
  Silver Meikar kordas tunnistusi andes juba Postimehe artiklis kirjeldatud rahastamisskeemi. Küsimusele, miks ta tookord raha vastu võttis ja annetusena üle kandis, vastas ta, et kui Kristen Michal palus erakonda aidata, siis tekitas see tunde, et seda asja paludes Michal usaldas teda ning teised, kes olid olnud märksa kauem erakonnas ja olid Meikarile poliitilised eeskujud, tegid samamoodi.
  Menetlus lõpetati. Juhtiv riigiprokurör Heili Sepp ütles eile pressikonverentsil, et mais alustatud kriminaalmenetluse käigus ei õnnestunud prokuratuuril koguda piisavalt suurt ja ammendavat tõendite kogu, mille pinnalt saaks esitada kahtlustatavatele süüdistusi.
  “Meil õnnestus koguda täpselt nii palju tõendeid, nagu see olukord ja möödunud aeg võimaldas. Paraku ei õnnestunud meil üheselt välja selgitada, mis täpselt toimus,” ütles ta.
  Sepp tõi üheks olulisemaks põhjuseks selle, et uurimise alguse ajaks oli uuritavatest kuritegudest möödunud pikk aeg. Seetõttu kujunes olukord, kus igas kuriteo episoodis, mis oli vähegi kaetud tõenditega,  tekkis sõna sõna vastu olukord.
  “Paraku näeb seadus ja kohtupraktika ette, et sõna sõna vastu olukorras on võimalik küll inimest süüdi mõista, kuid selleks on vajalik laiem tõendite kogum,” ütles ta, lisades, et sellise pika aja möödumisel ei õnnestunud niisugust tõendite hulka koguda. Süüdistusel poleks seega olnud ülekaalukaid tõendeid, mille alusel minna kohtusse kahtlusaluseid süüdistama.
  Lisaks oli tõendite kogumisel mitmeid tehnilisi ja juriidilisi probleeme. Uurimise all oli mitu episoodi, kus tunnistajad kirjeldasid teatud kohtumisi, millele eelnesid telefonikõned ning kus anti üle sularaha. “Rääkimata sellest, et kõnedest oli palju aega möödas ja kõneeristusi poleks enam alles olnud, oli nende hilisem kontrollimine ka välistatud. Et erakonnaalane kuritegu on karistatav rahalise karistusega, siis seadus ei lubaks selliseid kõneeristusi teha,” selgitas Sepp.
   
  Taust
  Tunnistajate põhjendused ülekannetele: “Laenasin ämmalt, sõber maksis laenu”
  Isikud, kes olid enne annetuse tegemist saanud oma kontole sarnase summa sularaha sissekande või ülekande oma sõbralt või sugulaselt, selgitasid asja järgnevalt:
  laenasin ämmalt, kes sai selle suvila müügisttegemist oli mu isikliku sularahavaruga, mille võtsin seifist (50 000 kr)tegemist oli mu enda rahaga, mille võtsin välja oma teiselt kontolt (200 000 kr)võtsin raha oma kapist, need olid palga arvel kogunenud pere säästud (200 000 kr)tegemist oli minu oma rahaga, kuna hoian raha kullas, hõbedas ja valuutas (195 000 kr)tegu oli mu isiklike säästudega (50 000 kr)olin raha võtnud varem välja oma teiselt kontolt (50 000 kr)sularaha oli kätte jäänud kasumlikest ostu-müügitehingutest kinnisvara ja sõiduautodega (14 500 kr)tegu oli isikliku sularahaga (30 000 kr)raha oli pere eelarve (16 500 kr)sularaha oli koju kogunenud (2000 kr)kindlasti oli raha minu vahenditest, sest muud mul polnud (34 000 kr)ilmselt võtsin teise kaardi pealt välja, mul on 4 kontot (11 000 kr)kogusin sularaha koju ja sain ka vanematelt (10 000 kr)sularaha pärineb mu isalt (20 000 kr)teen sularaha sissemakseid ja väljavõtmisi pidevalt (4500 kr)eeldan, et see raha oli mul kodus, sest kavatsesin osta maad (180 000 kr)mõni kogub raha puhkusereisiks, mina valimisteks (50 000 kr)laenasin ilmselt vanematelt (15 000 kr)võib-olla mõni sõber tagastas laenu (50 000 kr)mul on äritegevuses pidevalt sularaha käes (100 000 kr)
  Allikas: kriminaalmenetluse lõpetamise määrus
   
  Kommentaar
  Süüdimõistmine pole lahendus
  Silver Meikar, kriminaalasja ajendiks olnud ülestunnistuse autorKui rääkida uurimise lõpetamisest, siis nii nagu selle alustamise otsust sai kommenteerida vaid prokuratuur, on ilmselt mõistlik, et ka lõpetamise otsust kommenteeriksid nemad.Minu jaoks pole nn rahastamisskandaal aga kunagi olnud teema, mida lahendaks kohtus kellegi süüdimõistmine. Minu jaoks on see teema, mida tuleb arutada ja mis võiks lõpuks muuta midagi inimeste peades, kes mõtlevad poliitikast ja kes poliitikas tegutsevad.Head meelt teeb see, et tänu suurele tähelepanule sellele teemale on kindlasti midagi juba muutunud, erakonnad pööravad kindlasti rohkem tähelepanu oma rahastamisele. Selles osas ilmselt nõustub minuga ka Kristen Michal.Kahtlemata pole viimased kuud mulle just kerged olnud, sest ma ei oodanud, et Reformierakond asub sisulise arutelu asemel isiklikule rünnakule.
  Skandaalil on kindel mõju
  Kristen Michal, kahtlustusest vabanenud justiitsministerSee on seaduses ka üheselt kirjas aastast 2011, et kõik peavad annetama oma vara arvel. See on selle skandaali kindel mõju, et kui kellelgi on liikunud ka mõtteid mitte enda vara arvel annetada, ükskõik milline üksikkandidaat või millise liikumise või MTÜ liige, siis kindlasti mõtlevad nad  selle üle kaks korda. Ega see skandaal mõjuta ei jää – erakondadel on ülesanne pingutada selle nimel, et kõik oleks selge ja arusaadav, raamatupidamislikult samamoodi.See, mis minule oli selge (Michal viitab, et ta on süütu – toim) juba algusest peale, sai nüüd must-valgel ka selgeks. See viis kuud ei olnud lihtne aeg, emotsionaalselt kindlasti väga keeruline.(Vastates küsimusele, kas lähete Silber Meikari vastu nüüd kohtusse?): Loen kriminaalasja lõpetamise määruse rahulikult läbi ja mõtlen. Aga ei, mul ei ole sellist erilist kättemaksujanu.
 • Hetkel kuum
Uuring: klienditeenindus 400 protsenti paremaks? Tehtav!
Värske uuring tõestab, et atraktiivne müügi- ja teeninduskeskkond parandab klienditeenindajate hoiakuid kordades ning ettevõtjail oleks kasulik sellega arvestada, kirjutab koolitus- ja testostufirma Trendline Analytics juht Eero Palm.
Värske uuring tõestab, et atraktiivne müügi- ja teeninduskeskkond parandab klienditeenindajate hoiakuid kordades ning ettevõtjail oleks kasulik sellega arvestada, kirjutab koolitus- ja testostufirma Trendline Analytics juht Eero Palm.
Euribor langes kolmapäeval veidi
12 kuu euribori intressimäär, mida tavaliselt kasutatakse eluasemelaenude puhul, langes kolmapäeval 3,719 protsendile.
12 kuu euribori intressimäär, mida tavaliselt kasutatakse eluasemelaenude puhul, langes kolmapäeval 3,719 protsendile.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Väikeettevõtjate esindaja loodab kliimaministeeriumile
“Vaadates kliimaseaduse eelnõu olen väga murelik, kuna see suurendab halduskoormust,” rääkis väikeettevõtteid koondava EVEA president Ille Nakurt-Murumaa hommikuprogrammi intervjuus.
“Vaadates kliimaseaduse eelnõu olen väga murelik, kuna see suurendab halduskoormust,” rääkis väikeettevõtteid koondava EVEA president Ille Nakurt-Murumaa hommikuprogrammi intervjuus.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Pannkoogimeistrid uuendavad kasvuretsepti: tuleb Eestist väljas ise äri püsti panna
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Adam Granti soovitused petturi sündroomist vabanemiseks
Kas ka sulle tundub, et oled oma töös ebapädev ja kohe on saabumas hetk, kus sind paljastatakse? Ameerika juhtimispsühholoog ja menukite autor Adam Grant räägib, et petturi sündroomist tuleks hoopis mõelda kui varjatud potentsiaali märgist: sulle tundub, et teised inimesed hindavad sind üle, aga palju tõenäolisemalt sa hoopis alahindad iseennast.
Kas ka sulle tundub, et oled oma töös ebapädev ja kohe on saabumas hetk, kus sind paljastatakse? Ameerika juhtimispsühholoog ja menukite autor Adam Grant räägib, et petturi sündroomist tuleks hoopis mõelda kui varjatud potentsiaali märgist: sulle tundub, et teised inimesed hindavad sind üle, aga palju tõenäolisemalt sa hoopis alahindad iseennast.
Veskimägi: aastal 2030 võiks Eesti kaitsetööstuse käive olla miljard
2030. aastal võiks Eesti kaitsetööstuse käive olla 1 miljard, kuid juba sel aastal on sektori käive rekordiline, rääkis 2C Venturesi partneri Taavi Veskimägi, kes on ka kaitsetööstuse liidu nõukogu esimees.
2030. aastal võiks Eesti kaitsetööstuse käive olla 1 miljard, kuid juba sel aastal on sektori käive rekordiline, rääkis 2C Venturesi partneri Taavi Veskimägi, kes on ka kaitsetööstuse liidu nõukogu esimees.
EL kehtestab Hiina elektriautodele kaitsetollid
Euroopa Liit kehtestab Hiina elektriautodele juulist täiendava tollimaksu, mis suurema osa tootjate puhul küündib 38,1 protsendini auto hinnast.
Euroopa Liit kehtestab Hiina elektriautodele juulist täiendava tollimaksu, mis suurema osa tootjate puhul küündib 38,1 protsendini auto hinnast.
Põllumeestele antakse 19 miljonit toetust biometaani tootmiseks
Põllu- ja metsamajandusettevõtted saavad keskkonnainvesteeringute keskuselt (KIK) küsida toetust biometaani tootmiseks.
Põllu- ja metsamajandusettevõtted saavad keskkonnainvesteeringute keskuselt (KIK) küsida toetust biometaani tootmiseks.
Rail Balticu projekt on ohus: puudu on kuni 19 miljardit eurot
Rail Balticu projekti edasiliikumine on ohus, sest seitsme aastaga on selle hinnanguline maksumus neljakordistunud ning sellest võib tekkida 10–19 miljardi eurone eelarvepuudujääk, leiavad Eesti, Läti ja Leedu riigikontrollid täna avaldatud ühisaruandes.
Rail Balticu projekti edasiliikumine on ohus, sest seitsme aastaga on selle hinnanguline maksumus neljakordistunud ning sellest võib tekkida 10–19 miljardi eurone eelarvepuudujääk, leiavad Eesti, Läti ja Leedu riigikontrollid täna avaldatud ühisaruandes.