28 oktoober 2012

GuardTime sai tunnustuse Hiina valitsuselt

Üle maailma tegutsevat Eesti ettevõtet GuardTime ASi premeeris Hiina valitsus 247 000 euroga ning vabastas viieks aastaks maksudest.

Ajatempli tehnoloogiat arendaval firmal on nüüdseks kontoreid üle terve maailma. Kaks aastat on GuardTime tegutsenud Hiinas, kust nüüd tuli ka riiklik tunnustus nende tegevusele.

Järgneb intervjuu GuardTime’i juhi Mike Gaultiga.

Teil on GuardTime’ile häid uudiseid Hiinast. Jaa, me võitsime auhinna, mis on toetus Hiina valitsuselt. See oli 2 miljonit jüaani, mis on 350 000 dollarit (u 247 000 eurot – toim). Mis on Eesti vaatepunktist oluline selle juures, on see, et ilmselgelt on tegemist Eesti tehnoloogiaga. See on ka ainus välismaine tehnoloogia, mis on selle auhinna võitnud. Selle nimi on Shanglini auhind. Seda antakse välja igal aastal paljutõotavatele ettevõtetele ja uutele tehnoloogiatele, et aidata edendada majanduslikku arengut Hiinas.

Kui oluline on see auhind teie ettevõttele? Raha pole oluline, väga tähtis on tunnustus Hiina valitsuselt. Meil on Hiinas toimumas väga palju projekte valitsusasutustega, mis tahavad meie tehnoloogiasse panustada. Hiina valitsuses seda juba kasutatakse, praegu e-kirjadel. Nimelt Hiina ühiskonnas ei ole võõraste vahel usaldust. USAs ja ilmselt ka Eestis usaldatakse kõigepealt ja kui midagi läheb valesti, siis sa enam ei usalda. Samal ajal Hiinas ei ole algul eriti usaldust. Sa pead kellegi usalduse ära teenima. Niisiis, iga tehnoloogia, mis saab teha asju usaldusväärsemaks, võetakse alati hästi vastu.

Kui olulise tähtsusega on see auhind Hiinas? Kindlasti on see väga prestiižne auhind, kuid oluliseks teeb selle kõik auhinnaga kaasnev. Näiteks on meil viis aastat maksuvaba, sinna hulka kuuluvad nii üksisiku kui ka ettevõtte maksud. Samuti antakse meile üüritasuta 200ruutmeetrine kontor ning palju soodustusi, mis aitavad meil end Hiinas paremini sisse seada.

Seni kasutasime oma partneri kontorit. Kaks aastat tagasi investeeris Hongkongi suurärimehe Li Ka-shingi riskikapitalifond meie firmasse ja me oleme sellest ajast teinud tema firmaga koosööd, et end paremini Hiinas tutvustada, inimestega kohtuda ja selgitada, millega me tegeleme.

Aasta tagasi ütlesite, et kavatsete kõvasti Eestisse investeerida, kas olete seda teinud? Me palkame nii palju inimesi kui võimalik, kuid, nagu teada, on arendajatele Eestis vähe turgu, niisiis me ei ole saanud palgata nii palju inimesi, kui oleks tahtnud. Ilmselgelt ei ole meil selliseid vahendeid nagu Microsoftil, aga jällegi, kõik ei tahagi Microsoftis töötada, eks ole?

Me palkame tööjõudu ka Filipiinidelt, sest see on inglise keelt kõnelev riik ja sealne arendus­kvaliteet on hinda arvestades väga kõrge, seega on meil palju arendajaid ka seal. Loomulikult tahaksime pigem hoida kõiki Eestis, kuid siin ei ole piisavalt arendajaid.

Kui palju raha te olete siia investeerinud? Kaks miljonit eurot sel aastal. Võib-olla seda ei ole väga palju, kuid me ei osta kinnisvara, eks ole, vaid me investeerime vaimsesse kapitali.

Milline osa teie ettevõttest tegutseb Eestis? Uurimine ja arendus. Mulle tundub, et ajalooliselt on Eesti väga tugev matemaatikas, krüptograafias ja võrgutehnoloogiates. Seetõttu toimub ka meie uurimine ja arendus just Eestis.

Kui palju Eestis teie tehnoloogiat kasutatakse? Me pakume oma teenust Eestis avalikule sektorile tasuta. Seega panustatakse meie tehnoloogiasse avaliku sektori erinevatel tasanditel. See on meie jaoks hea, sest nii saame teha uuringuid, kuidas meie tehnoloogia töötab. Ma arvan, et Eestit tuntakse riigina, kus kõige paremini maailmas toimib e-valitsus. Niisiis puhtalt see, et me saame näidata, kuidas Eesti kasutab seda tehnoloogiat, aitab meil suurepäraselt välismaal turustada. Seega, me ei plaani Eestis raha teenida, kuid sellega, et meid on siin omaks võetud, saame teenida raha välismaal.

Näiteks, me ajame palju äri Filipiinide valitsusega. Meil oli võimalus hakata nendega äri ajama seetõttu, et meil oli olemas tunnustus Eestist kui e-valitsuse silmapaistvast keskusest.

Üks Eestis tegutsemise eeliseid on see, et sul on idufirmana hea ligipääs. Näiteks, kui sa oled USAs, siis sa ei saa lihtsalt niisama presidendiga kohtuda, kui sul ei ole just mingeid hämmastavaid kontakte. Kuid siin, kui sul on midagi öelda, kui sul on midagi, millel on väärtust, siis valitsus tõeliselt tahab sind aidata.

Mis on GuardTime’i lähiaja plaanid? Me tahame Eestist palgata nii palju inimesi kui võimalik. Nii nagu meie ettevõte kasvab, tahame suurendada ka oma kontorit siin. Mis on veel väga oluline asi GuardTime’i puhul – selle leiutasid Eesti teadlased, see on Eesti tehnoloogia. Me loodame võtta selle tehnoloogia ja teha sellest uue standardi. See on äärmiselt põnev.

Mis on mis

GuardTime

GuardTime on 2006. aastal asutatud Eesti firma, mis pakub matemaatikal põhinevat ajatempli teenust, millega on võimalik tõendada andmete päritolu, loomiskuupäeva ja autentsust.Eesti teadlased Ahto Buldas ja Märt Saarepera on selle idee välja töötanud ning sellega on võimalik korraga tembeldada miljoneid dokumente. See tähendab, et ajatemplit saavad kasutada ettevõtjad kõikjal üle maailma ning tegu on väga suure potentsiaaliga lahendusega.

Hetkel kuum