Sirje Rank • 7. november 2012 kell 3:10

USA loeb hääli kokku

Eesti aja järgi veidi peale kella kuut hommikul oli tagasivalimist taotlev USA president Barack Obama kindlustanud omale 244 valijamehe hääled vajalikust 270st ning vabariiklaste kandidaat Mitt Romney 203 valijamehe hääled.

Mitmes valimistulemuste jaoks eriti otsustavas osariigis nagu Florida, Virginia ja Ohio oli kandidaatide rebimine tulemuse prognoosimiseks liiga tasavägine.

Obama peakorteris hakkas rahvas aga juba pidutsema.

President Barack Obama võitis Wisconsinis, kust on pärit Mitt Romney asepresidendi kandidaat Paul Ryan. Presidendile prognoositi võitu ka New Hampshire’is ja Pennsylvanias.

Agentuur AP prognoosis Romney võitu Alabama, Arkansase, Oklahoma, Lääne Virginia, Lõuna Carolina, Indiana, Louisiana, Texase ja Georgia osariigis.

Obamale prognoositi võitu New Jersey, New Yorgi ja Delaware osariigis, Connecticutis, Illinois’ osariigis, kust ta ise pärit on, ning Massachusettsis, kus Mitt Romney oli kuberner.

Obamale prognoositi võitu ka Michiganis, kus Romney isa oli omal ajal kuberneriks. Obamale tõi toetust kriisi ajal antud abi USA autotööstustele.

Kõige tähelepanelikumalt jälgiti aga häältelugemist Virginias, Ohios ja Floridas.

Eelmistel presidendivalimistel oli Obama 1964. aastast alates esimene demokraat, kel õnnestus Virginias võita. Mitt Romney loodab osariigi taas vabariiklaste leeri tagasi tuua.

Ükski vabariiklane pole presidendiks saanud võitmata valimisi Ohios. Romney väljavaateid selles osariigis tumestas valimisreklaam, kus ta väitis, et abi USA autotööstusele on lisanud töökohti hoopis Hiinas. Selle reklaami väited lükkas isiklikult ümber Chrysleri juht Sergio Marchionne.

N.ö muutliku meelega osariikidest oli suurima kaaluga Florida, mis annab võitjale 29 valijamehe hääled.

Valimiste eelsed küsitlused mitmed valimistulemuse jaoks suurema kaaluga osariikides näitasid vaekausi kaldumist Obama kasuks. Tagasivalimine teeks temast esimese USA presidendi II maailmasõja järel, kes on saanud uue mandaadi olukorras, kus tööpuudus riigis on üle 6%.

Hetkel kuum