18. november 2012 kell 21:00

5 põhjust, miks mitte karta fiskaalkuristikku

Viimasel ajal tundub mulle, et investoritelt ei kuule enam muud kui, kuidas kõik alla käib ja kui halvasti kõik hakkab olema. Seetõttu oli tõesti värskendav kuulda, et saatejuht Jim Cramer ei soovitanud oma tuntud investeerimissaates “Mad Money” kohe kõiki aktsiaid müüki panna.

Esiteks arvab Cramer, et turg on ülemüüdud. “Turg käib alla ja paljud on asunud tegudele,” ütles Cramer. “Kui inimesed muutuvad nii negatiivseks, siis tavaliselt tekib mingi põrge, isegi kui see võib sind viia vaid parema müümise kohani.”

Teiseks kinnitas Cramer, et osa aktsiaid mõjutab fiskaalkuristiku saabumine kindlasti. Kuid osa aktsiaid tema sõnul otsest lööki ei tunneta. “USAs asuvate baasidega rahvusvahelised firmad, kes müüvad tarbekaupu ja sõltuvad tarbijatest, peavad paremini vastu ja nende aktsiaid tasuks nõrkushetkel osta,” sõnas ta.

Kolmanda asjana ütles Cramer, et lausmüügiga muutub kõik allahinnatuks. Tema sõnul harjuvad investorid lõpuks sellega ära ja uutel negatiivsetel uudistel enam nii suurt mõju ei ole. Kui aga peaks tulema mingi positiivne sõnum, nagu näiteks fiskaalkuristiku vältimine, siis aktsiad asuvad rallima, leidis Cramer.

Pea tasub hoida külmana. Neljandaks ütles saatejuht, et kuristikku kukkumine ei pruugi üldse nii hull ollagi. “Uued maksud ja kulukärped on küll suured, kuid ei tähenda maailma lõppu. See ei pane senistele edulugudele kätt ette ning endiselt säilib investoritel soov leida hea hinnaga tehinguid,” arvas Cramer.

Viies ja viimane põhjus, miks fiskaalkuristiku pärast juukseid mitte välja katkuda, on Crameri sõnul dividendiaktsiad, sest paljudel firmadel on piisavalt võimalusi suurendada omanikutulu väljamakseid nii palju, et need aktsiad teevad endiselt USA võlakirjadele tuule alla.

“Ajalugu on näidanud, et puhtalt destruktiivse maailmavaatega investorid ei taba tähtsat suunamuutusest turul, kuigi me ei tea veel, millest see suunamuutus tuleb,” ütles Cramer ja lisas, et keegi ei tea põhja saavutamise täpset hetke ega seda, kas kuristiku vältimiseks suudetakse midagi teha.

Hetkel kuum