18. november 2012 kell 21:00

Savisaare laenuskeemi lüli Šveitsi tütarfirma likvideerimisel

Keskerakonna kunagiste rahastajate Siim ja Sulev Seppiku Briti Neitsisaarte ettevõtte Prime­light Overseas Holding Ltd Šveitsis asunud tütarfirma on läinud likvideerimisele. See Briti Neitsisaarte ettevõte oli 2009. aastal osaline Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare laenuskeemis ja likvideerimisele mineva Šveitsi tütarfirma juhil olid omakorda ärisidemed Venemaa presidendi Vladimir Putini lähikonda kuuluvate inimestega.

Kui 2010. aasta detsembris lahvatas Keskerakonna esimehe Venemaalt raha küsimise skandaal, avastas Äripäev avalikest registritest seose Vladimir Putini lähikonda kuuluvate inimeste ja Savisaare likviidsuskriisist päästnud offshore-firma vahel. Aasta varem, sügisel, laenas Savisaar ligi 173 000 eurot (tollal 2,7 miljonit krooni) osaühingult Bravotex, mille juhatuses on praeguseks endise mõjuka keskerakondlase Ain Seppiku ettevõtjatest pojad Siim ja Sulev Seppik. Bravotexi omanik on Briti Neitsisaartel maksuvabas piirkonnas registreeritud Primelight Overseas Holding Ltd.

Laenu tasumiseks uus laen. Paar kuud hiljem võttis Savisaar Seppikutele raha tagasi maksmiseks uue sama suure laenu. Ametlikult on laenuandjaks Liechtensteini advokaadi Peter Kaiseriga seotud Panama ettevõte Pipa Business Corporation.

Eesti Ekspressi kirjeldatud raha liikumise skeemi järgi kandis Pipa Business Corporation 2009. aasta detsembris 173 550 eurot Antigual registreeritud Sulev Seppiku firmale PA Shipping Ltd. Edasi liikus raha Seppiku teise firma, Briti Neitsisaartel asuva firma Primelight Overseas Holding Ltd arvele ning sealt jõudis raha Bravotexi tagasi.

Šveitsi tütarfirma juhil mõjukad Vene partnerid. Primelight Overseas Holdingul on aga Šveitsis tütarfirma Novafield GmbH, mida juhib Saksamaa kodanik Joachim Nedela. See mees oli omakorda ärisidemetes mõjukate Vene ettevõtjatega, kes kuuluvad Venemaa presidendi Vladimir Putini lähikonda ning on seotud Keskerakonnaga koostööd tegeva parteiga Ühtne Venemaa.

Kõige huvitavam on Nedela side advokaat Victor Khmariniga, kelle kohta on öeldud, et ta kuulub Putini 13 parima sõbra hulka. Khmarin ja Putin lõpetasid 1975. aastal koos tollase Leningradi Riikliku Ülikooli õigusteaduskonna.

Khmarinil oli Šveitsis firma North Venture GmbH, mille tegevusalade hulgas oli oma- ja välismaiste ettevõtete omandamine, haldamine ning investeeringute tegemine, eriti nafta- ja gaasitööstuse valdkonnas. Selle ettevõtte juhatuses oligi Savisaarele laenu andnud offshore-firmaga seotud Nedela.

North Venture GmbH teiseks omanikuks Khamarini kõrval oli Jakutskist pärit Afanasy Maksimov, kes on ettevõtja ja Putini juhitava partei Ühtne Venemaa liige. Tema hüüdnimi on Mimino ning 1990ndatel oli Maksimov Interpoli poolt tagaotsitav USAsse salakaubaveo eest.

North Venture GmbH kustutati Šveitsi äriregistrist selle aasta veebruaris.

Ka Nedela juhitav Seppikutega seotud Novafield GmbH on läinud likvideerimisele ning Šveitsi äriregistri ametlike teadete järgi palutakse võlausaldajatel oma nõuded esitada kuni 6. detsembrini.

Väikeosanik Eesti firma. 300 000 Šveitsi frangi suuruse kapitaliga ettevõttes kuulub 91% Savisaarele laenu andnud Primelight Overseas Holdingule ning 9% suurune osalus on Eesti firmal Ettur. Selle ettevõtte omanikud ja juhatuse liikmed on Hannes Rosin ja Mihkel Kõrgmaa. OÜ Ettur on olnud seotud Keskerakonda rahastanud Siim ja Sulev Seppiku erinevate firmadega. Kuna Etturi viimane majandusaasta aruanne pärineb 2007. aastast, siis on Eesti äriregister teinud ettevõttele registrist kustutamise hoiatusmääruse.

Keskerakonna esimehe Venemaalt raha küsimise skandaali ajal avalikustatud kaitsepolitsei aruandest selgus, et Savisaar küsis varjatult Keskerakonna valimiskampaania kulude katmiseks Venemaalt 3 miljonit eurot, kuid neile lubati anda 1,5 miljonit eurot. 1/3 rahast pidi antama sulas ja 2/3 ülekandega. Kapo sekkus, et ennetada raha üleandmist. Tõenäoliselt oleks osa rahast tulnud Eestisse läbi mõne Euroopa riigi.

Äripäev palus Šveitsi ettevõtte likvideerimist kommenteerida ka Sulev Seppikul. Saatsime temale küsimused 9. novembril ja meeldetuletuse möödunud nädala esmaspäeval. Nendele küsimustele aga Sulev Seppik ei vastanud.

Tasub teada

Sulev Seppikule saadetud küsimused, mis jäid vastuseta

Millega Novafield GmbH tegeles ning mitu töötajat ettevõttes tööl oli?Kes on ettevõtet juhtiv Joachim Nedela? (lisaks Novafield GmbH-le juhib ta veel rida ettevõtteid)Miks ettevõte likvideeritakse?

Hetkel kuum