Koit Brinkmann • 19. november 2012 kell 3:01

Savisaare laenuskeemi lüli likvideerimisel

Keskerakonna kunagiste rahastajate Siim ja Sulev Seppiku Briti Neitsisaarte ettevõtte tütarfirma on läinud likvideerimisele.

See Neitsisaarte firma Primelight Overseas Holding Ltd oli 2009. aastal osaline Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare laenuskeemis ja likvideerimisele mineval Šveitsi tütarfirma juhil olid omakorda ärisidemed Venemaa presidendi Vladimir Putini lähikonda kuuluvate inimestega.

Kui 2010. aasta detsembris lahvatas Keskerakonna esimehe Venemaalt rahaküsimise skandaal, avastas Äripäev avalikest registritest seose Vladimir Putini lähikonda kuuluvate inimeste ja Savisaare likviidsuskriisist päästnud offshore-firma vahel. Aasta varem, sügisel, laenas Savisaar ligi 173 000 eurot (tollal 2,7 miljonit krooni) osaühingult Bravotex, mille juhatuses on praeguseks endise mõjuka keskerakondlase Ain Seppiku ettevõtjatest pojad Siim ja Sulev Seppik. Bravotexi omanikuks on Briti Neitsisaartel maksuvabas piirkonnas registreeritud Primelight Overseas Holding Ltd.

Paar kuud hiljem võttis Savisaar Seppikutele raha tagasimaksmiseks uue, sama suure laenu. Ametlikult on laenuandjaks Liechtensteini advokaadi Peter Kaiseriga seotud Panama ettevõte Pipa Business Corporation.

Eesti Ekspressi poolt kirjeldatud raha liikumise skeemi järgi kandis Pipa Business Corporation 2009. aasta detsembris 173 550 eurot Antigual registreeritud Sulev Seppiku firmale PA Shipping Ltd. Edasi liikus raha Seppiku teise firma, Briti Neitsisaartel asuva firma Primelight Overseas Holding Ltd arvele ning sealt jõudis raha Bravotexi tagasi.

Primelight Overseas Holdingul on aga Šveitsis tütarfirma Novafield GmbH, mida juhib Saksamaa kodanik Joachim Nedela. See mees oli omakorda ärisidemetes Venemaa presidendi Vladimir Putini lähikonda kuuluvate ärimeestega ning seotud Keskerakonnaga koostööd tegeva parteiga Ühtne Venemaa.

Seppikutega seotud Novafield GmbH on läinud likvideerimisele ning Šveitsi äriregistri ametlike teadete järgi palutakse võlausaldajatel oma nõuded esitada kuni 6. detsembrini.

300 000 Šveitsi frangi suuruse kapitaliga ettevõttes kuulub 91% Savisaarele laenu andnud Primelight Overseas Holdingule, ning 9% suurune osalus on Eesti firmal Ettur, mis on olnud seotud Keskerakonda rahastanud Siim ja Sulev Seppiku erinevate firmadega.

Äripäev palus Šveitsi ettevõtte likvideerimist kommenteerida ka Sulev Seppikul. Saatsime temale küsimused 9. novembril ja meeldetuletuse möödunud nädala esmaspäeval 12. novembril. Nendele küsimustele aga Sulev Seppik ei vastanud.

Hetkel kuum