• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Rikaste hulgas 75 uustulnukat

  Sel aastal oli Äripäeva Rikaste TOP 500 edetabelis kokku 75 uut tulijat. Uustulnukaid iseloomustab pikaaegne, kannatlik ja sihikindel tegutsemine kitsas ärisektoris.

  Näiteks on esmakordselt 500 rikkama hulgas tööstuskemikaalide käitlemise ja müügiga tegeleva firma Ingle OÜ kuus omanikku Aleksandr Utkin, Vjatšeslav Spirin, Aare Leinberg, Žygimantas Jonušis, Vilius Milcius ja Rolandas Zvicevicius. Ettevõtjad hakkasid eelmisel aastal rajama rahvusvahelist kontserni Ingmar Group, mille tuntuimaks ettevõtteks ongi 1993. aastast Raplamaal Ingliste külas desinfitseerimisvahendite tööstuse baasil asutatud ettevõte Ingle.
  "Kõik on algusjärgus, midagi ei taha veel hõisata. See on ikkagi esimene kogemus sellise gruppi moodustamisel ja käivitamisel. Õppida on veel oi-oi-oi kui palju," tõdes Ingmar Group AS üks omanikest Aare Leinberg. Ta asus Äripäeva septembri lõpus ilmunud eriväljaandes Rikaste TOP 500 491. kohal. Äripäev hindas tema vara väärtuseks 4,7 miljonit eurot.
  Meie konkurendid on suured ettevõtted üle maailma, kellel on igal turul oma ettevõtte. Me püüame ka sinna suunda minna, et igas riigis oleks meil konkreetne ettevõte, rääkis Leinberg. Varemalt olid Leinberg ja tema äripartnerid Ingle omanikud eraisikutena.
  Ingle kasvatas järsult käivet. Kui 2010. aastal oli ettevõtte müügitulu 29,5 miljonit eurot, siis 2011 aastal juba 44,2 miljonit eurot. Suurem osa ehk üle 80% müügitulust teenib ettevõte välisturgudel, millest olulisemad on Leedu ja Venemaa. "Tööd tegime, ei oskagi midagi muud öelda. Seda tulemust on saavutanud terve kollektiiv, mitte ainult juhatuse esimees," märkis Leinberg.
  Äripäeva Rikaste TOPis 265. kohal asuv Anti Puusepp on eduka metsatehnikamüüja Palmse Mehaanikakoda OÜ juht ja omanik. "Mõned õiged otsused ja järjekindlalt kvaliteedi panustamine, tänu sellele on ka meil palju lojaalseid kliente. Me tegime oma otsuseid juba ammu, see on pikka vinnaga asi," kommenteeris Puusepp oma ettevõtte edu, mistõttu tõusis Puusepp sel aastal ka Eesti 500 rikkama inimese sekka.
  Üheks õigeks ja pikaajalist edu toonud otsuses pidas Puusepp, seda et Palmse Mehaanikakoda otsustas omal ajal luua ja hakata arendama oma kaubamärki "PALMS". "Kuna me tegelesime nii kui nii ise tootearendusega, siis otsustasime, et teeme seda oma kaubamärgi alt," rääkis Puusepp.
  Edu taga on ka see, et ettevõtte on kasvanud nii palju kui on ise teenitud ning vältinud kasvu laenuraha toel. Lisaks on panustatnud järjekindalt töötajatesse ning töötingimused ja palgad on olnud alati inimväärsed. "See on aidanud meil välistada kaadri voolavust ja meeskond on motiveeritud," märkis Puusepp.
  94 protsenti müügitulust teenib Palmse Mehaanikakoda ekspordist, põhiturud on Austria, Saksamaa ja Poola. Ettevõtte on oma nišis Euroopas turuliider. Puuseppa hinnangul on nende tooted ise ennast müünud ning kõik edasimüüjad on Eesti ettevõtte ise üles leidnud. "Nii on kontaktid tekkinud ja kujunenud üle-Euroopaline maaletootjate võrgustik. Edu põhinebki sellele, et meie toodang müüb hästi paljudes erinevates riikides," lausus Puusepp.
  Palmse Mehaanikakoja kasvu toetatab taastuvenergia osatähtsuse suurenemine Euroopas, sest üha rohkem üritatakse metsast peenpuitu ja jäätmeid kätte saada. "See kõik on toetanud meie äri," märkis Puusepp.
  Ka Eestis on ettevõtte turuliider. Kuigi suurem osa käibest tehakse välisturgudel peab Puusepp ettevõtte ühe edutegurina oluliseks ka koduturgu. "Eesti klient oli ja on väga nõudlik masinate kasutaja, tänu klientidele oleme saanud palju kogemusi, kuidas teha paremaid metsatõstukeid ja haagiseid. Võib öelda, et eelkõige koduturult pärineb meie tänane oskusteave," rääkis Puusepp.
  Toimunud on kvalitatiivne muutus. Kui 2007. aastal müüs ettevõtte aastat 1500 masinat, siis eelmisel aastal valmistati 1650 masinat. "2007. aastal oli meil valmis 1500 tõstukit kuid ligi 500 neist oli tehtud private label ehk mitte meie enda brändi all. Eelmine aasta me valmistasime 1650 tõstukit, mis pea kõik kandsid nime PALMS. Vahepeal on lisaks meie sortiment oluliselt laienenud ja tooted muutunud kvaliteetsemaks. Tüki arv ei ole tõesti väga kasvanud, kuid kasvanud on käive ja suurenenud lisaväärtus. Toimunud ei ole mitte niivõrd kvantitatiivne muutus vaid eelkõige kvalitatiivne muutus," selgitas Puusepp.
  Üks küsimus: kuidas suhtute Äripäeva rikaste edetabelisse?
  Ingmar Group AS üks omanikest Aare Leinberg:
  Tahaks kusagile ära kaduda ning ära peita end. Sellepärast, et see on selline asi, et kui oled edev, siis on see ilus ja uhke. Näiteks pärast maakonna edetabeli avalikustamist me ei saanud aru, et meil oleks paremini või halvemini läinud aga me saime palju telefonikõnesid - ettepanekuid, kuhu me võiks oma rikkuse panna. See on negatiivne pool. Olen emotsionaalselt kaastundlik inimene, tahaks kõiki aidata aga tervet maailma ei suuda aidata.
  Palmse Mehaanikakoda OÜ juhatuse liige ja omanik Anti Puusepp:
  Minu töökaaslased hakkavad mind norima sellepärast, ma arvan. Äripäev meil käib, rikaste edetabel on sattunud kätte ning varasematel aastatel olen vaadanud, kas mõni tuttav on ka sees.
  Autor: Alyona Stadnik, Kiiev, Kristi Malmberg
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Massiimmigratsiooni hirmujutu ees põnnamine hoiab majandust kinni
Ülirange sisserännu kvoodi asendamisele mõistlike kitsendustega ei järgne massiimmigratsiooni ega äärmusrahvuslike mõtete populaarsuse plahvatuslikku tõusu, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Ülirange sisserännu kvoodi asendamisele mõistlike kitsendustega ei järgne massiimmigratsiooni ega äärmusrahvuslike mõtete populaarsuse plahvatuslikku tõusu, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Wolti ja Supercelli investorid toovad Soome börsile uue SPACi
Wolti ja Supercelli investeerinud idukapitalifirma Lifeline Ventures on Helsingis börsile viimas uut firmaostufirmat (SPAC), mille eesmärk on osta osalus tulevases ükssarvikus.
Wolti ja Supercelli investeerinud idukapitalifirma Lifeline Ventures on Helsingis börsile viimas uut firmaostufirmat (SPAC), mille eesmärk on osta osalus tulevases ükssarvikus.
Klotsifirma lööb keset pandeemiat rekordeid
Taani mänguklotside tootja Lego on keset pandeemiast tingitud koduspüsimist tõeliselt õitsele puhkenud, kasvatades kõvasti nii käivet kui ka kasumit.
Taani mänguklotside tootja Lego on keset pandeemiast tingitud koduspüsimist tõeliselt õitsele puhkenud, kasvatades kõvasti nii käivet kui ka kasumit.
Euroopa andis Tallinna Haigla ehitamisele rohelise tule Puudu on 140 miljonit
Euroopa Komisjon andis eile õhtul põhimõttelise heakskiidu Eesti taastekavale, sealhulgas Tallinna Haigla rajamise rahastamiseks 280 miljoni euro ulatuses.
Euroopa Komisjon andis eile õhtul põhimõttelise heakskiidu Eesti taastekavale, sealhulgas Tallinna Haigla rajamise rahastamiseks 280 miljoni euro ulatuses.