5. detsember 2012 kell 21:00

Kilk kaalub eesõigust osta Pärnu Sadama aktsiaid

See, et ettevõtja Endel Siff ostis pooled Pärnu Sadama aktsiad, tuli sadama teise poole omanikule Rein Kilgile üllatusena.

Kilk ütles eile õhtul, et sai aktsiate müügist teada alles paari tunni eest. “Ma ei oska öelda, miks müük toimus. Olen jõudnud natuke mõelda ja võib-olla pole see paha uudis. Halb on see, et võib-olla kasutan ma ostueesõigust. Hea on see, et Endel Siff on väga võimekas investor, sadamaasjadega kursis,” ütles Kilk.

Ettevõtja Endel Siff omandas oma ettevõtte Logman Invest kaudu 50% Pärnu Sadama aktsiatest A&O ASilt, mille omanikud on Juhan Pihelbu ja Mati Einmann.

Siff ütles, et initsiatiiv tuli tema poolt. Ta ei tahtnud rääkida motiividest, miks üks osanikest otsustas oma aktsiaid müüa.

“Mis puudutab mind ennast, siis on mul Eestis kaks sadamat juba käes, mis on juba tööle hakanud, investeerimisprogramm on lõpetatud ning sadamad on oma tegevust kiiresti arendamas. Pärnu Sadam on väga põnev ning asub väga heas kohas Lõuna-Eesti transiidiettevõtete jaoks. Minu jaoks on see atraktiivne investeering, sest mul on sadamakogemus olemas,” kommenteeris Siff.

Hind võib ulatuda 30 miljoni euroni. Kilk pakkus, et 50% aktsiate müügihind võib ulatuda 20–30 miljoni euroni. “Eeldan, et see on pigem 30 kui 20 miljonit eurot,” ütles Kilk. Siff ostuhinnast rääkida ei tahtnud.

Kilgi sõnul on nad saanud osaluse müügiks päris palju pakkumisi üle Eesti. “Alates Lõuna-Lätist kuni Põhja-Tallinnani on meile tehtud korduvalt pakkumisi osalus ära müüa – see ei ole uudis. Minu jaoks on uudis see, et meile ei pakutud esimesena,” lisas Kilk.

Siff ütles, et üritas Kilgiga ühendust võtta, on talle ka helistanud, aga tal ei ole õnnestunud teda kätte saada. “Ma hea meelega räägiks Reinuga, ma tunnen teda hästi. Olen lugenud teie lehest, et ka temal on kavatsus aktsiaid müüa, siis me suhtleme edasi temaga. Igal juhul on temal kui aktsionäril ostueesõigus,” kommenteeris Siff Kilgi pahameelt.

Siff ütles, et on valmis kohe panka minema, kui Kilgil on soov oma aktsiaid müüa. “Ma usun, et me Kilgiga leiame ühise keele. Kui tal tekib soov omakorda müüa, siis pingutan püksirihma ja teen talle pakkumise,” lausus ta.

Kilk rääkis, et nad on mõelnud rajada Pärnusse kruiisisadama ja süvendada kanalit 8,5 meetrile. “Kui partneril on suur finantsvõimekus, saame selle kiiremini ära teha. Ma arvan, et Siffil on,” ütles Kilk.

Siff tahab arendada kaubasadamat. Siff seevastu Pärnut kruiisisadamana ei näe. “Minu nägemus on praegu Pärnu Sadamast kui väga soodsa asukohaga kaubasadamast. Mis tuleb tulevikus, siis never say never, aga praegu ma sellistest plaanidest rääkida ei oskaks,” märkis ta.

Äripäeval ei õnnestunud saada kommentaari Pärnu Sadama aktsiaid müünud Juhan Pihelbult ja Mati Einmannilt.

Äripäev on kirjutanud, et Pärnu Sadama aktsionäride ärihuvid on põrkunud. Pärnu Sadama aktsiapakk jaguneb võrdselt A&O ASi ja Transcom ASi vahel. Pool A&Ost kuulub Juhan Pihelbule, kes on ka Pärnu Laevatehase üks omanikke, ning teine pool Mati Einmannile. Äripäev kirjutas oktoobris, et Pärnu Laevatehas on esitatud ASi Transcom vastu pankrotiavalduse, mis on Rein Kilgi sõnul pahatahtlik, sest sellega üritati takistada ühte tehingut. Samuti on Kilgi lepinguline esindaja vandeadvokaat Ramon Rask kinnitanud, et A&O on survestanud Transcomi, et aktsiad endale saada.  Ilmselt on see konflikt viinudki aktsiate müügini.

 

Mis on mis

AS Pärnu Sadam

Eesti erakapitalile kuuluv ettevõte, mis haldab Pärnu jõe suudmes asuvat sadamat. On viimastel aastatel kujunenud arvestatavaks regionaalseks sadamaks Edela- ja Lõuna Eestis (teeninduspiirkond Järva, Lääne, Pärnu, Viljandi, Tartu, Põlva, Võru ja Valga maakond).käive oli eelmisel aastal 9,29 miljonit eurot ehk 14% rohkem kui aasta varem, tänavu esimesel poolaastal vahendas sadam kaupu ca 1 miljon m³ (sh hakkepuitu 114 331 m³, ümarpuud 563 969 m³ ja turvast 354 000 m³).sadamat külastas esimesel poolaastal kokku 276 laeva.

Hetkel kuum