Sirje Rank • 5. detsember 2012 kell 8:03

Soome majandus languses

Soome majandus oli kolmandas kvartalis teist järjestikust kvartalit languses.

Soome statistikaameti täna avaldatud esialgsel hinnangul kahanes SKP kolmandas kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes 0,1% ja aastatagusega võrreldes 1,2%. Teises kvartalis kahanes SKP vastavalt 1,1% ja 0,3%.

„Ma kardan, et viimane kvartal tuleb veel nõrgem,“ ütles Bloombergile Danske Banki ökonomist Pasi Kuoppamäki. „Võimalik, et põhi saabub esimeses kvartalis.“

Võrdluseks olid agentuuri Bloomberg küsitletud analüütikud prognoosinud Soome majandusele kolmandas kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes 0,2-0,3% suurust kasvu.

Soome majanduskasv aeglustub, kuna ettevõtted piiravad nõudluse vähenemisest investeeringuid. Eelnenud kvartaliga võrreldes vähenesid investeeringud 1,1%, sealhulgas ehituses 1,4%.

Eksport kasvas eelnenud kvartaliga võrreldes 2,4%, kuid kahanes aastatagusega võrreldes 1,8%. Import vähenes vastavalt 3,7% ja 4,1%.

Eratarbimine kasvas eelmise kolme kuuga võrreldes 0,8% ja aastatagusega võrreldes 0,6%. 

„Ma olen imestunud, et eksport kasvas,“ ütles Kuoppamäki. „Enamus statistilisi näitajaid sellele ei viita. Uusi tellimusi lisandub vähe ja eksport on languses. „Ilmselt täidavad firmad varasemaid tellimusi.“

SKP kahanemine tuleb ajal, mil Soome valitsus kärbib kulusid ja tõstab makse, et avaliku sektori võla kasv kontrolli alla saada.

Peaminister Jyrki Katainen ütles täna, et Soome majanduse olukord on väga keeruline. Valitsus plaanib sellest hoolimata jätkata kärpe- ja kokkuhoiukursil.

„Kasvu ergutamine on praegu tavalisest raskem,“ ütles Katainen. „Me ei saa oma riigi rahandusega riske võtta, kuna meil tuleb kaitsta oma usaldusväärsust.“

Soome valitsus on tulevaks aastaks kokku leppinud kasinusmeetmeid kokku 2,3 miljardi euro ulatuses, mis aastaks 2016 kasvavad 5,9 miljardile eurole. Soome eelarvedefitsiit kahaneb valitsuse prognoosi järgi 2013. aastal 1,2%-le SKPst selle aasta 1,7%-lt.

Nordea panga eile avaldatud prognoosi järgi kasvab Soome majandus tänavu 0,5% ja tuleval aastal 1%. Töötuse määr kasvab tuleval aastal 8,2%-le. 

Hetkel kuum