17. detsember 2012 kell 21:00

Liiwi Heliisiga seotud  salaviinaäri jõudis finaali

Eelmisel nädalal mõisteti kohtus süüdi neli Liiwi Heliisiga seotud inimest, kes valmistasid tehase territooriumil sala­alkoholi ning müüsid seda Eestis ja Soomes.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Kristiina Laas selgitas, et süüdistuse kohaselt tegelesid süüdistatavad ligi kaks aastat Pärnus mittelubatud alkoholi müügiga. Selleks toodeti ASi Liiwi Heliis territooriumil müümise eesmärgil viina, mida ei märgistatud maksumärkidega. Salaalkohol kandis nime Foršš, mis läti keeles tähendab “armas” või “nunnu”. Maksumärkideta alkohol toimetati Viljandimaalt Pärnusse ja Soome. Klientideks olid nii kohalikud elanikud kui ka turistid. Kaks süüdistatavat olid kuritegude toimepanemise ajal ASi Liiwi Heliis töötajad.

“Koostöös Soome politseiga toimusid kohtueelse menetluse raames läbiotsimised nii Eestis kui ka Soomes. Nende käigus avastati üle 500 liitri salaviina, mis oli süüdistuse järgi toodetud ASis Liiwi Heliis. Uurimisandmeil toimus salaviina müük käest kätte,” selgitas Laas. Kriminaalmenetluse käigus konfiskeeriti kokku 40 000 eurot kuritegelikku tulu.

Viin kui kosmeetikatoode. Tartu maakohus tunnistas 13. detsembri otsusega Elke Ohtla (41), Vitali Slavinski (41), Hiido Saare (47) ja Ain Kruusmaa (48) kokkuleppemenetluses süüdi alkoholi käitlemise korra rikkumises.

Kahe süüdistatava suhtes lõpetati kriminaalmenetlus avaliku menetlushuvi puudumise tõttu.

Liiwi Heliisi kunagine autojuht Vitali Slavinski on varem kriminaalkorras karistatud ning 2010. aastal kirjutas Sakala, kuidas Slavinski püüdis viina kosmeetikatoote pähe müüa, põhjendades, et tegemist on suuõõne hooldusvahendiga. Slavinskile mõisteti karistuseks üheaastane tingimisi vangistus kaheaastase katseajaga, mille jooksul peab ta alluma kriminaalhoolduse kontrollnõuetele.

Elke Ohtlale mõisteti 4000eurone rahaline karistus, millest arvati karistusena maha eelvangistuses viibitud kaks päeva, kokku teeb see 3952 eurot.

Hiido Saarele mõisteti ühe aasta ja kolme kuu pikkune tingimisi vangistus kolmeaastase katseajaga. Ain Kruusmaale mõisteti üheaastane tingimisi vangistus kolmeaastase katseajaga.

Menetluskulude katteks peavad Ohtla, Slavinski ja Saar tasuma 797,62 eurot ning Kruusmaa 1712,48 eurot.

Süüdimõistetud saavad kohtuotsuse edasi kaevata 15 päeva jooksul.

AS Liiwi Heliis kustutati äriregistrist 14. detsembril.

Hetkel kuum