Indrek Kald • 7. veebruar 2013
Jaga lugu:

EKÜL: rängad arved panevad ühistud raskesse olukorda

Mitmel pool üle Eesti valmistab korteriühistutele sel talvel muret lisaks elektrihinna tõusule ka kaugkütte hinnatõus, teatas korteriühistute liit.

"Kohtla-Järvel tõusis ühistujuhtide teatel kütte hind 60%, Pärnus 30%, ränkade küttearvete kohta tuli teateid ka Kuressaarest – see talv saab inimestele olema tõesti väga raske," rääkis korteriühistute liidu (EKÜL) juhatuse liige Urmas Mardi.

"Kui suured arved tulid juba suhteliselt leebete temperatuuride juures, ei taha mõeldagi, mis siis võib juhtuda veel tõelise pakasega," lisas ta.

Kuna küttehinnale lisandub ka elektrihinna tõus, on Mardi sõnul selge, et majandusraskustes inimesi, kes ka kommunaalkulusid tasuda ei suuda, tekib aina juurde. "Ühistutel on võlglastega võitlemiseks ka üsna vähe võimalusi, kuid soojusenergia müüjat see ei huvita – tema tahab ühistult oma hiigelsumma kätte saada," rääkis ta.

Korteriühistute liidu hinnangul on hinna tõstmine lubamatu, kuni soojakaod on üüratud ja nende vähendamiseks pole midagi ära tehtud.

"Riigikontrolli audit selgitas välja, et 44 miljonit eurot läheb igal aastal trassidest kaduma, 10-30 protsenti on trassikaod. Kõige kurvem selle juures on, et 28 omavalitsust Eestis on sellised, kus kaugküttetrassidest läheb kaduma üle 25 protsendi soojusest. Kes selle kinni maksab? Ikka sama ühistu liige, kellele soojust vahendatakse," nentis Mardi.

Korteriühistute liit asutati 1996. Enam kui 1400 ühistuga organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum