Sirje Rank • 17. juuli 2013
Jaga lugu:

Hiina ja euroliit siluvad suhteid

Täna algab Euroopa Komisjoni tööstusvoliniku ja keskkonnavoliniku visiit Pekingisse, et sillutada teed koostööle eelkõige rohelise tehnoloogia ja turismi valdkonnas.

Volinike slepis on umbes 50-liikmeline ärimeeste ja ettevõtlusorganisatsioonide liikmete delegatsioon, kust Eesti lähiümbrusest leiab Läti ja Soome esindajaid, Eestist paraku ei kedagi.

Taolise ürituse formaati - korraldada koos ettevõtjatega ametlik visiit, kuna Hiinas igasugust ametlikku toetust hinnatakse, loodab siiski edaspidi kasutada ka Eesti, rääkis Eesti Aasia strateegia üks peamisi autoreid ning nüüd ise nõustajana tegutsev Raul Allikivi.

EASis on selleks välja töötatud nn ekspordibuldooseri programm (mitte üksi Hiina turu jaoks - toim).

"Idee on, et riik korraldab hanke kogenud konsultandi leidmiseks, kes aitab asja korraldada," rääkis Allikivi. "See on uuem loogika EASi eksporditoetuste strateegias." Riik ei toeta enam niivõrd rahaga kui tegevustega, uste avamisega.

Paraku pole ekspordibuldooser Eesti ettevõtjate jaoks Hiina müüri veel pragu saanud, kuna aasta algul tehtud hange konsultandi leidmiseks on vaidlustatud ja toppab.

Huvilisi firmasid tuli aga kokku ligi 25, tõlkebüroodest puitmajade tootjateni. Konsultandi ülesanne saab olema neist viis välja valida, keda siis riik n.ö promoda aitab.

Sarnane eesmärk on täna algaval ELi tööstusvoliniku Antonio Tajani ja keskkonnavoliniku Janez Potocniku visiidil - aidata Euroopa firmasid Hiina turule, kus on suur huvi keskkonnatehnoloogia vastu. Ühelt poolt otsesest vajadusest saaste vähendamiseks. Teisalt tahab Hiina, nii nagu ka Euroopa Liit, saada rohelise tehnoloogia valdkonnas maailmaturu liidriks.

Loe algavast visiidist pikemalt täna ilmunud Äripäeva paberlehest. Äripäeva ajakirjanik kuulub Euroopa Komisjoni tööstusvolinikku ja keskkonnavolinikku saatvasse delegatsiooni.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum