30. september 2013 kell 21:00

2013. aasta on nagu Eisenhoweri ralli

USA aktsiad on tänavu liikunud pea samamoodi kui aastal 1954, mis oli sealse aktsiaturu parim aasta ning aktsiad pühkisid endalt maha kõik suure depressiooni kahjumid, kirjutas Bloomberg.

S&P 500 indeksi tootlus on tänavu päev-päevalt peaaegu identne 1954. aastaga, avastasid Bespoke Investment Group ja Bloomberg. Alates ajast, kui 86 aastat tagasi hakati indeksit arvutama, ei ole mitte ükski teine aasta sarnenud 2013. aasta kauplemismustriga rohkem kui 1954.

Tänavuse aasta ja 1954. aasta korrelatsioonikoefitsient on 0,95 maksimaalsest ühest. 1954. aastal oli USA aktsiaturu tootlus 45%.

Karud ehk aktsiaturu langusele panustajad ütlevad, et korrelatsioon on irrelevantne, kuid tõusule panustajad ehk pullid ütlevad, et indeks jätkab tõusu nagu 59 aastat tagasi, sest investorite usk USA kasumitesse taastub.

“Kindlustunde tagasitulemise teema on analoogne, nagu kogeti 1950ndail,” ütles U.S. Bank Wealth Managementi vanemaktsiastrateeg Jim Russell. “Me ei saa kunagi ilmselget signaali, kuid meil on piisavalt märke. Inimesed tunnetavad, et kriisikeskkond on jäänud seljataha.”

Kriisimeeleolud on möödanik. 1954. aasta septembris ületas indeks 1929. aasta rekordtaseme ja tõusis sealt edasi aasta lõpuni 12%.

“Oleme kenasti üle vana tipu ja hakkame just jõudma punkti, kus majandus hakkab tagasi tulema,” ütles Oppenheimeri turupeastrateeg John Stoltzfus. “Tulemas on pullituru järgmine faas.”

“Mina ei usu, et me näeme nii suurt kasvu kui 1950ndail, mis pakuks tegelikult võimalust tõusval aktsiaturul,” ütles KeyCorpi privaatpanganduse peastrateeg Bruce McCain.

Iseenesest on huvitav, mida kõike püütakse ära kasutada, et finantsturgudel kuidagi hõlpsamalt teenida. Et on korrelatsioon 1954. aasta liikumisega – mida see teadmine peaks investoritele andma? Mis nendel kahel aastal muidu sisuliselt sarnast on?

USA valitsusel tuleb juhul, kui vabariiklased ja demokraadid ei jõudnud eile kokkuleppele, sulgeda osa ametiasutusi, sest raha ei ole ning patiseisus võlga juurde võtta ei tohi.

Hetkel kuum