3. oktoober 2013 kell 21:00

Rüütmanni järjekordne äri läheb põhja

Endise autokaupmehe Toomas Rüütmanni puuviljaäri Polli Fruit TÜ esitas pankrotiavalduse.

“Ise lõime ühistu ja ise ebaõnnestusime,” tõdes Polli Fruit TÜ nõukogu esimees Aret Vooremäe, kes ka pankrotiavalduse esitas. Tema sõnul ei ole  puuviljasektoris tegutsemine kasumlik tegevus, sest sektor ei ole toetustega kaetud.

“Siin on mitu põhjust, miks ma otsustasin pankrotiavalduse esitada. Meie esmane idee ei tulnud majanduslikult välja,” tõdes Vooremäe. Ettevõte plaanis osanikeringi laiendada. Praegu on osanikeks Eesti Maaülikool ja Fruitexpert SP OÜ. Viimase omanik on Toomas Rüütmanni naine Reet Rüütmann.

Sõnakehv. Toomas Rüütmann jäi napisõnaliseks. “Ma ei anna hetkel oma arvamust,” sõnas ta. Selle aasta tulemustest ei soovinud Rüütmann samuti rääkida.

Vooremäe sõnul töötab Polli Fruit kahjumiga, sest jaeketid eelistavad Eesti puuviljadele Läti ja Poola omi, mis on odavamad. “Viimastel aastatel on puuviljaturul olnud sellised liikumised, mida oli raske ette näha. Jaemüügiketid ostavad puuvilja välismaalt, kus on odavam, ja nendega on väga raske hinna poolest konkureerida,” selgitas Vooremäe.

Tartu maakohus menetleb Polli Fruit TÜ pankrotiavaldust, võlgnikul pankrotimenetluse kulude katteks vara ei jätku ja kohus ootab võlausaldajatelt või huvitatud isikutelt menetlemiseks vajalikku 2500 eurot 15. oktoobriks.

Vooremäe sõnul on tulundusühingu kõige suuremad võlausaldajad siiski omanikud ise ehk Maaülikool ja Fruitexpert. “Ühistu on võlgu oma asutajatele ehk omanikele. Kui suur see summa on, ei oska ma kohe öelda,” tõdes Vooremäe. Lisaks võlgneb ettevõte riigile 1133 eurot ning veofirmale 3000 eurot.

2010. aastal lõid Polli Fruit ja teised Eesti puuvilja- ja marjakasvatajad tulundusühistu, et hakata Eesti õunu ja musti sõstraid välisturule müüma. Üks ühistu asutajaliige oli ka maaülikool.

 

Taust

Mitu äri varem nurjunud

Peugeot’ sõidukite maaletoojana sai tuntuks.2009 kevadel tühistas Tallinna ringkonnakohus Harju maakohtu 2008. aasta oktoobris langetatud otsuse, millega kuulutati välja Rüütmanni füüsilise isiku pankrot.2010. aastal kuulutas Viru maakohus välja Rüütmannile kuulunud Kommest Auto pankroti.2011. aastal müüs kohtutäitur Marfin Panga ülesandel Rüütmanni kinnistuid koos tema õunakasvatusfirmale kuuluva hoidlaga.Mullu oktoobris kirjutas Postimees, et Rüütmanni ettevõtte Rõngu Aed ASi õunaaiad on kahanenud ja ettevõttel on suured võlad.

Hetkel kuum