17. oktoober 2013 kell 21:00

Puhkepäev. Fotokunst venitab aega

Tallinna Fotokuud võib nüüdseks nimetada juba kinnistunud kaubamärgiks. Nad nägid, tulid ja tegid ja teevad üha edukamalt edasi nii silmaringi laiendavaid programme kui ka näituseid.

Tallinna Fotokuu näitust “Kahtluse varjud” kureerib taaskord kõrgetasemeline väliskuraator – Niekolaas Johannes Lekkerker. Fotokuu väliskuraatorite kaubamärgiks on kujunenud tööde valikut lõdvalt ümbritsev mõtteline raamistik, mis laseb teostel vabalt hingata. Nii ka seekord.

Aja mitu mõõdet. Vaatajal on võimalik valida, kas süveneda pealkirja “Kahtluse varjud” ning püüda läbi pureda olevikufilosoofide ideedest praeguse hetke kohta või lasta end ainult kaudselt juhtida näituse teemal, et olevik on ühest küljest kõige käega­katsutavam ajaline määratlus, ent siiski midagi, mis üha eest põgeneb nagu liivapuru sõrmede vahelt.

Kunstihoone treppidel tervitab külastajat hollandlastest kunstnikeduo Broerseni ja Lukacsi videotöö “Aina uuesti”, kus ilu ja puhtuse sümbol liilia keerleb videoprojektsioonis seinal ühest otsast õitsedes ja teisest otsast samal ajal kõdunedes. Surma ja sünnimotiiv tuuakse sellega samasse ajahetke.

Eestlase Flo Kasearu videotöö tõmbab tähelepanu oma ajalise aeglustatusega. Videos näeb üliaeglaselt sõitvat tuletõrjeautot, mis on saanud väljakutse Pebre tänavale. Ka kohale jõudes toimub kogu tegevus aegluubis. Ent pikemal süvenemisel selgub, et kunstnik ei ole mitte manipuleerinud tehniliste vahenditega aja aeglustamiseks, vaid kogu tegevus toimubki reaalselt ja pingutatult ülima aeglusega. Olevik venib siin nagu näts.

Aja kulumine päikese käes. Ilmselt üks tuntumaid kunstnikke näitusel on Gabriel Lester, kes ehitab lintkonveieritele pisikesi makett-maailmu, mis heidavad seintele varjudemängu sarnaseid liikuvaid pilte. Olevik on töös lukustatud lõpmatult korduvasse tsüklisse, aeg ajab selles iseenda saba taga.

Üks väheseid töid näitusel, mis tegeleb klassikalise fotomeediumiga, on Nina Beieri “Bluus” – reklaamfoto vana juuksuri­äri aknalt, mis on pideva valguse käes olekust siniseks tõmbunud ja niiskusest kortsuliseks läinud. Pildilt vastu vaatav noor Leonardo DiCaprio näib olevat ainult kauge minevikuvari.

Tänapäeva maailm armastab lühikesi ja tabavaid loosungeid. Filip Gilissen on loosungite kuningas ja teinud arvukalt humoorikaid performance’eid. Kunstihoonesse on ta toonud kunstimaailma tögava loosungi “I Love New Work” vormistatuna kuldsel kangal. Professionaliseerunud kunstimaailmas ellujäämiseks tuleb kunstnikul pidevalt toota uusi töid, esineda näitustel ja olla pildil, et oma olemasolu õigustada ja kunstiturul figureerida.

 

Näitus

“Kahtluse varjud”

Tallinna Kunstihoones, Vabaduse väljak 6, TallinnNäitus on avatud kuni 27. oktoobrini

Hetkel kuum