31. oktoober 2013 kell 21:00

Tehinguinfo deklareerimine hoiab revidendi kaugemal

Maksu- ja tolliameti töös on kontrollimine oma olemuselt tagajärgedega tegelemine ning selle võrra ka kallim ja vähem tulutoov. Arvestades praegu levinud skeeme, kus kasutatakse fiktiivseid arveid ning käibemaksu n-ö keerutatakse läbi mitme varifirma ja riigi, ei käi tulemuste paranemine kontrolliressursi suurendamisega käsikäes. Jätkusuutlik lahendus on skeeme ennetada.

Võrreldes revidentide massilise juurdepalkamisega on tehinguinfo elektroonilise deklareerimise ettepanek kahtlemata odav lahendus. Näiteks nende 9700 ettevõtte kontrollimiseks, kes praegu käibemaksu sisuliselt ei maksa (kusjuures tegemist ei ole eksportööridega), läheks meil olemasolevate jõududega 11 aastat.

Teravik petturitele. Juba praegu kulub ligikaudu 70% MTA kontrolliressursist käibemaksuga seotud kontrollidele. Tehingupartnerite info aitab seda ressurssi oluliselt paremini ja suunatumalt kasutada. Muu hulgas vähendab see ka ausate ettevõtjate põhjuseta tülitamist. Selline lahendus lähtub tegelikult just ettevõtjate soovitusest suunata kontrolliressurss maksupetturitega tegelemiseks, võimaldades neid kiiremini ja paremini tuvastada.

Mis puudutab ettevõtjate kahtlusi andmeturvalisuse osas, siis eks need ole tavapärased iga uuenduse puhul. Arvestades, millised andmehulgad MTA-l juba nüüd on nii füüsiliste kui ka juriidiliste isikute kohta, ei kujuta info lisandumine tehingupartnerite kohta väga suurt riski kasvu. Seda enam, et antud info on meie jaoks juba praegugi soovi korral kättesaadav. Lisavormil kajastuvad kokkuvõtvalt vaid andmed äriühingute vahel Eestis tehtud tehingute kuupäevade ja summade kohta. Füüsiliste isikute ega tehingute sisu kohta pole ametil plaanis infot koguda. Infoturbe osas teeme koostööd riigi infosüsteemide ameti ja andmekaitseinspektsiooniga ning veel tänavu investeeritakse infoturbesse 100 000 eurot.

Hind pole selge. Konkreetsed tehnoloogilised lahendused tehinguinfo esitamiseks on tõesti alles väljatöötamisel, mistõttu me ei oska veel rääkida nende hinnast ja rakendamise üksikasjadest. Aga niipea, kui need kava kohaselt novembris olemas on, arutame ettevõtjatega juba täpsemalt pinnalt edasi.

Hetkel kuum