10. november 2013 kell 21:00

Kuidas saaks Twitter kiiremini kasvada?

Neljapäeval toimus Twitteri börsidebüüt ning suhtlusvõrgustiku aktsia sulgus 72,7 protsenti kõrgemal, 44,90 dollaril.

Päeva jooksul puudutas aktsia isegi 50 dollari taseme ära. Kuid analüütikud murravad pead selle üle, kuidas saaks suhtlusvõrgustik kiiremini kasvada.

Twitteri aktsia avanes neljapäeval 45,10 dollari tasemel, mis on 19,10 dollarit rohkem kui IPO-hind 26 dollarit. Kuigi ettevõttel on praegu kasinad kasuminäitajad, ei näe Twitteri juht Dick Costolo selles probleemi. Costolo ütles CNBC-le, et keskenduda tuleks eelkõige pikaajalistele investeerimisplaanidele.

Tuli esimene müügisoovitus. Reedel ütles Pivotal Researchi analüütik Brian Wieser, et muutis oma ostusoovituse Twitteri aktsiale müügisoovituseks koos 30dollarilise hinnasihiga. Wieser ei usu, et Twitteri praegune tulu õigustab aktsia 45,10dollarilist avanemishinda. “Twitter on lihtsalt liiga kallis,” sõnas ta. Twitterit katab praegu 10 analüütikut, kellest ainult Wieseril on müügisoovitus.

Twitter vajab rohkem kuulsusi. Kahtlusi on tekitanud ka Twitteri edasine kasv ja see, kuidas suhtlusvõrgustikule rohkem kasutajaid juurde meelitada. Twitteri aktsial neutraalset soovitust koos 37dollarilise hinnasihiga hoidva Wedbushi analüütiku Michael Pachteri sõnul vajab mikroblogi rohkem kuulsaid kasutajaid. Praegu on Twitteris umbes 54 000 kuulsust, kelle kontod on kindlaks tehtud. Leidub nii filmitähti, nagu ­Ashton Kutcher, ühiskonnategelasi, nagu Rooma paavst, kui ka erinevad finantsmaailma tegelasi. “Siis kui Twitter on endale meelitanud palju huvitavaid inimesi maailmas, kasvab oluliselt kasutajate hulk,” ütles Pachter, kelle arvates on Twitter alles väga varajases kasvufaasis.

Edukas börsidebüüt tegi üleöö multimiljardäriks nii Twitteri asutajad kui ka esimesed institutsionaalsed investorid. Näiteks kasvas Twitteri ühe asutaja ja suurima erainvestori Ev Williamsi aktsiate väärtus 2,6 miljardi dollarini. Teine kaas­asutaja Jack Dorsey sai miljardäriks, tema aktsiate väärtus kasvas 1,06 miljardi dollarini.

Hetkel kuum