15. detsember 2013 kell 21:00

Kadastik: kohtusse pöördumine on šantaaž

“Pöördugu kohtusse, kas või täna,” kommenteeris Eesti Meedia juht Mart Kadastik Ekspress Grupi teadet, et kavatseb kohtusse pöörduda ja Eesti Meedialt 3,5 miljonit eurot nõuda. Põhjusena märgib Ekspress Grupp, et Eesti Meedia on rikkunud lepinguid ja takistanud neil omandada poolte ühisettevõtete aktsiad.

Eesti Meedia juht Mart Kadastiku sõnul määrasid audiitorfirmad PricewaterhouseCoopers, KPMG ja Ernst & Young 9. detsembril Ajakirjade Kirjastuse, SL Õhtulehe ja Express Posti väärtuse, mille tasumist ootab Eesti Meedia 16. detsembriks. Hinda Kadastik ei täpsustanud. “Esmaspäevaks peab see raha olema Eesti Meediale tasutud. Sellisel juhul saavad nad 50 protsendi aktsiate omanikuks,” lisas ta.

Kadastik järeldas Ekspress Grupi börsiteatest, et raha ei tule. “Selline kohtusse pöördumine on šantaaži vorm. Pöördugu kohtusse, kas või täna,” ütles ta. Tema sõnul on Eesti Meedia saatnud Ekspress Grupile meeldetuletusi, et kui nad 16. detsembriks ei suuda raha maksta, pöördub Eesti Meedia omakorda kohtusse. “Ega me muud ei oska välja lugeda, kui et ilmselt seda raha ei maksta meile,” kommenteeris Kadastik Ekspress Grupi teadet.

Koos kohtusse pöördumise teatega pakkus Ekspress Grupp  Eesti Meediale võimalust erimeelsused kohtuväliselt lahendada.

Kadastik ei nõustu Ekspress Grupi väitega, et nimetatud tehingu puhul on Eesti Meedia esitanud ebaseaduslikke nõudmisi ja takistanud Ekspress Grupil ettevõtete omandamist. Pigem nimetab ta seda ebakompetentseks ja pahatahtlikuks.

Igapäevane dialoog. “Konkurentsiamet pöördus meie poole ja küsis meilt teabenõude korras informatsiooni ja meie ei saanud kuidagi seda takistada,” ütles Kadastik.

Tema sõnul keelas amet Eesti Meedial aktsiad täie­õiguslikult müüa vaid Ekspress Grupile, kui nad poleks neid edasi müümas Janek Veeberi firmale Suits Meedia. “Meie pole süüdi selles, et neile ei antud õigust omada valitsevat turujõudu nendes ettevõtetes,” ütles Kadastik.

Tema sõnul on  kaks meediafirmat viimase kahe kuu jooksul järjepidevalt kontaktis olnud, mistõttu on raske defineerida konstruktiivse dialoogi puudumist. “Ma ei tea, mida nad konstruktiivse dialoogi all silmas peavad. Kogu kahe kuu kirjavahetuse jooksul pole olnud ühte-kahte päeva, kus poleks Gunnar Kobini allkirjaga kiri meile tulnud või meilt sinna läinud. Selles mõttes on kontaktid ja dialoogid kogu aeg olnud. Kui neil on tahe osta, siis meie oleme teinud enda poolt kõik võimaliku, et täita aktsionäride lepingut,” teatas Kadastik.

Ebameeldiv teema. Ekspress Grupi juht Gunnar Kobin ei soovinud pressiteatele täiendavalt kommentaare jagada, nimetades teemat ebameeldivaks. “Ainus, mis ma saan  öelda, on, et Eesti Meedia on rikkunud meievahelist lepingut, mistõttu on lepingujärgne ettevõtete aktsiate omandamine osutunud võimatuks ning seetõttu ei ole meil muud valikut, kui pöörduda kohtusse,” lisas Kobin.

“Kui Eesti Meedia oleks soovinud tekkinud probleemi lahendada, oleks nad võinud ammu reageerida meie korduvatele ettepanekutele läbirääkimiste laua taha koguneda,” lisas Kobin.

Äripäeva peadirektor Igor Rõtov tõdes, et tavaliselt on sellised olukorrad leidnud lahenduse väljaspool kohut. “Tegemist on normaalse äritehinguga, kus endised kaasomanikud Hans H. Luik ja Mart Kadastik on nüüd tülis,” ütles Rõtov. Ta avaldas lootust, et osapooled leiavad ühise keele.

Hetkel kuum