Indrek Kald • 17. detsember 2013 kell 11:08

Jordaania jaam Hiina rahaga

Eesti Energia poolt Jordaaniasse plaanitava põlevkivielektrijaama ehitab Hiina riigifirma kahest Hiina pangast võetava 1,4 miljardi dollarise laenuga.

Jordaanias põlevkivielektrijaama projekti arendav ja emaettevõtte kaudu osaliselt Eesti Energiale kuuluv Attarat Power Company sõlmis eelmise nädala lõpus eelkokkulepped elektrijaama ehitaja ning rahastajatega.

540megavatise võimsusega põlevkivielektrijaama ehitus- ja projekteerimishanke võitis Guangdong Power Engineering Corporation (GPEC), mis kuulub Hiina riigiettevõttele China Energy Engineering Group.

Guangdong Poweri pakkumise kohaselt projekteerib elektrijaama rahvusvaheline inseneribüroo WorleyParsons, katlad ehitab Foster Wheeler ning turbiini tarnib Siemens.

Ehitus- ja projekteerimishanke võitja valiti välja kuue ehitus- ja projekteerimisettevõtte seast peale põhjalikku tehnilist ja ärilist analüüsi, teatas Eesti Energia.

"Guangdong Poweri kasuks rääkisid nende varasemad kogemused elektrijaamade ehitamisel ning valmisolek kasutada juba Eestiski end tõestanud Foster Wheeleri keevkihtkatlaid ja Siemensi auruturbiine, mis tagavad minimaalsete keskkonnamõjudega elektri tootmise," selgitas projekti direktor Andres Anijalg.

Ehitushanke võitnud GPECi emaettevõte China Energy Engineering Group on Hiina suurim elektrijaamade ehitaja, keda seob Foster Wheeleriga varasem koostöö ning muuhulgas on ettevõte ehitanud ka tuumajaamu.

Elektrijaama ehitamise finantseerimiseks sõlmis Attarat Power Company eelkokkulepped kahe Hiina suurpangaga – Bank of China ja Industrial Commercial Bank of China. Ligi 1,4 miljardi dollari suurust laenulepingut garanteerib Hiina ekspordikrediidiagentuur Sinosure.

Täna hommikul esitlesid Attarat Power Company esindajad ehitus- ja projekteerimishanke võitjat ning rahastajaid Jordaania valitsusele. Ühtlasi tehti ettepanek asuda läbi rääkima elektri ostu-müügi lepingu üle. Siduv ehitusleping Guangdong Poweriga sõlmitakse peale elektritariifi kokkulepet Jordaania valitsusega ja finantseerimistegevuste lõpuleviimist. Tänase progoosi kohaselt võib selleks kuluda umbes aasta.

Geoloogiliste uuringute kohaselt on Jordaanias ühed maailma suurimad põlevkivivarud, ulatudes 40-70 miljardi tonnini. Praegu toodab Jordaania suure osa elektrist diiselkütusest ja kütteõlist, mis teeb sealse elektri hinnaks 180 eurot megavatt-tund, olles näiteks Eesti elektrihinnast ligi viis korda kõrgem.

Attarat Power Company projekti kohaselt planeeritav elektrijaam oleks Jordaania esimene põlevkivielektrijaam ning asuks Attarat um Ghudranis.

Attarat Power Company (APCO) on Jordaania ettevõte, mis tegeleb Jordaania põlevkivielektrijaama projekti arendamisega. APCO kuulub 100% holding-ettevõttele Enefit Jordan BV.

Enefit Jordan BV on holding-ettevõte, millel on kaks tütarettevõtet – Attarat Power Company, mis tegeleb Jordaania elektriprojekti arendamisega ning Jordan Oil Shale Energy Company, mis tegeleb Jordaania õliprojekti arendamisega. Enefit Jordan BV omanikud on Eesti Energia (65%), Aasia juhtiv energiaettevõte YTL Power International Berhad (30%) ning Jordaania ettevõte Near East Investments Limited (5%)

Guangdong Power Engineering Corporation (GPEC) on Hiina riigile kuuluva China Energy Engineering Groupi (CEEC) tütarettevõte. GPECi ehitatud elektrijaamade koguvõimsus on 53 000 megavatti ning ettevõte tegeleb ka tuumajaamade ehitamisega.

China Energy Engineering Group (CEEC) on Hiina suurim elektrijaamade ehitaja ning kuulub maailma edukaimate ettevõtete hulka (ENR TOP 100 ja Fortune 500 nimekirjas). CEECi harud asuvad 41 riigis ning ehitusprojektid on 70 riigis. CEEC on ehitanud ka maailma suurima elektrijaama, 22 500megavatise hüdroelektrijaama Kolme Kuru Tamm Hiinas).

Bank of China on 1912. aastal asutatud ja Hiina riigile kuuluv kommertspank, mis kuulub Hiina pankade Suurde Nelikusse. Panga varade maht on 1,9 triljonit eurot.

Industrial Commercial Bank of China (ICBC) on nii varade mahult kui ka turuväärtuselt maailma suurim kommertspank. 1984. aastal asutatud ICBC on Hiina riigi omanduses ja kuulub samuti Hiina pankade Suurde Nelikusse. ICBC varade maht on 2,5 triljonit eurot.

Sinosure on alates 2001. aastast tegutsev hiina ekspordikrediidiagentuur, mis on asutatud Hiina väliskaubanduse ja majanduskoostöö arendamiseks.

Hetkel kuum