Apananski vara Eestis arestitud

Ken Rohelaan, Kristi Malmberg 28. jaanuar 2014, 17:22

Umbes kümme aastat tagasi Eestist lahkunud Leonid Apananski on jäänud jälle võlanõudjate huviorbiiti.

Artikli täismahus nägemiseks saate endale teha nädalase tasuta proovitellimuse, kui lähete SIIA.

Mullu detsembri lõpus edastas kohtutäitur Elin Vilippus lisaks Apananski varade arestimisele keelumärke seadmise avalduse ärimehe väärtpaberitele ja äriühingutele. Samuti nõudis SEB Liising Eesti endiselt ettevõtjalt tagasi võlga, mis detsembri alguses ulatus üle 25 000 euro. Paar nädalat hiljem nõudis liisingufirma 2500-eurost summat. Kohtutäitur ega  pank konfidentsiaalsusnõudele viidates kommentaare ei andnud.

Kuigi Apananskil võib Eestis leiduda häid sõpru, äripartnereid ja vara, siis Äripäeval ei õnnestunud 90ndate ärilegendiga suhelda. Äripäevale teadaolevalt on  Apananski tänaseni osanik kahes ettevõttes: lõbusõidu purjekatamaraanide tootmise ja müügiga tegelevas Käsmu Katamaraanid OÜ ja hambaravifirmas Lebor OÜ.

Käsmu Katamaraanide osaniku ja juhatuse liikme Andres Merilo sõnul pole ta Apananski kohta kuulnud midagi üle viie aasta, viimaste andmete järgi olevat ärimees kuskil Moskvas. Vaadates katamaraanide ettevõtte, mis on tegevuse praktiliselt lõpetanud, 2012. aasta majandusaruannet, siis tuleb esile Leonid Apananski käsitsi tehtud allkiri mullu juuni seisuga. Küsides Merilolt, kuidas suudeti Apananski allkiri hankida, vastas firmajuht, et oli paberid andnud kellegi teise kätte, kes toimetas need  omakorda Apananskini. Kes oli "keegi teine", ei suutnud Merilo meenutada.

Lebor OÜ osanik ja juht Ilya Gurvitš ütleb, et firma kaasomaniku Apananskiga puudub tal kontakt juba kümmekond aastat. "Tõenäoliselt on ta kuskil Venemaal. See on suur  ja lai riik," nendib Gurvitš, kes meenutab Apananskit lahke ja mitmeid võõrkeeli oskava mehena.

Võttes ühendust Apananski kunagise elukaaslase Marica Lillemetsaga, selgub, et legendaarne ärimees pole Eestiga veel lõplikult hüvasti jätnud. "Ma näen teda aastas üks-kaks korda, aga viimased kümme aastat elab ta ikkagi valdavalt Moskvas," ütleb Lillemets. Tema sõnul alustas Apananski Moskvas töötamist alates 2002. aastast ning  jäi sinna püsivalt umbes aasta hiljem. Lillemets suhtleb Apananskiga põgusalt siis, kui kunagine ärimees külastab Eestis elavat ema. Millega tegeleb Apananski Moskvas täna, ei oska ärimehe endine elukaaslane öelda.

Suhtlusvõrgustiku Facebook andmetel on Apananski alates 2007. aastast abielus Elena Golubtšovaga ning elab Venemaa pealinnas. Apananski viimane postitus Facebookis  pärineb 2012. aasta jaanuarist. Äripäev üritas endise ärimehega kontakteeruda ka suhtlusvõrgustiku abil, kuid tulutult.

Kes on Leonid Apananski?

Leonid Apananski sai ettevõtjana kuulsaks seoses Eesti-Iisraeli relvatehinguga 1993. aastal. Ärimees eitas sel ajal vahendustasu saamist, kuid väidetavalt võis tulu olla 20 miljoni krooni (1,28 miljonit euro) väärtuses. Samuti on Apananski tuntud 90ndate alguses asutatud kindlusseltside ASA ja AB Elukindlustuse pankrotistumisega. Nende ettevõtete pankrotihaldur Urmas Tross ütles tollal Äripäevale, et võrreldes näiteks ERA panga asutaja Andres Bergmanniga on Leonid Apananski skeemid oluliselt keerulisemad.

Tallinna politsei alustas 2001. aasta augustis Apananski tegevuse uurimist. Neli kuud hiljem esitas ASA Kindlustuse ASi pankrotihaldur Toomas Saarma täiendava avalduse, mille kohaselt oli ASA Kindlustuse aktsionäridele ja võlausaldajatele tekitatud 38,9 miljonit krooni (2,49 miljoni eurot) kahju.

Keskkriminaalpolitsei alustas Apananski tegevuse uurimist 2002. aasta juunis, kahtlustades, et ASi AB Kindlustuse Grupp nõukogu ja juhatuse liikmed on ametiseisundit kuritarvitades riisunud firma raha ligi 48 miljonit krooni (3,07 miljonit eurot).

2003. aasta 27. jaanuaril kuulutati Leonid Apananski kahtlusaluseks ja teadaolev talle kuuluv vara arestiti tsiviilhagi tagamiseks.

Prokuratuur lõpetas kriminaalasja uurimise 2004. aasta septembris, tuues põhjuseks lühikese uurimisaja. Prokuratuur põhjendas asja lõpetamist muu hulgas sellega, et AB Kindlustuse Grupiga seotud vaidlusalustest tehingutest oli möödunud viis aastat ehk aegumistähtaeg, seetõttu puudus võimalus uurimise jätkamiseks.

Eestist lahkus Apananski 2003. aasta märtsis, lennates Moskvasse.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. February 2014, 11:37
Otsi:

Ava täpsem otsing