Romet Kreek • 12. veebruar 2014 kell 10:12

Soome valitsus laseb võlal vabalt kasvada

Soome valitsus on loobumas eesmärgist piirata enne tuleva aasta lõppu võlakasvu, vahendab Bloomberg.

Peaminister Jyrki Katainen, kes veab kuuest parteist koosnevat koalitsiooni, toetas rahandusminister Jutta Urpilainenit, andes märku, et valitsus ei kavatse enam pühenduda eesmärgile, millega varem löödi tagasi kasinuse kriitikuid. See tähendab, et valitsus plaanib lasta võlal kasvada.

Soome on ainus euroala maa, kelle tippreitingu AAA väljavaade on stabiilne, Soome majandus on juba kaks aastat languses. Soome on kaotanud oma väliskaubanduspartneritele konkurentsivõimet, mis on seisanud ekspordikasvu ja hävitanud töökohti.

"Arutlustel puudub plaan, kuidas toetada kasvu," ütles LähiTapiola varahalduse analüütik Timo Vesala. "Vähem kulude kärpeid või jättes ära plaanitud maksutõuse ei ole kasvustrateegia."

Kasinuskriitikud, sealhulgas nobelist Paul Krugman, on süüdistanud, et viljeletav majanduspoliitika on süvendanud Soome majanduslangust.

Täna kärpis OECD Soome majanduskasvu prognoosi 1,3 protsendilt 1,1 protsendile. Tuleval aastal peaks Soome majandus kasvama 1,9%. Tööpuudus teeb 2014. aastal tipu 8,3 protsendil enne langust kaheksale protsendile 2015. aastal. OECD viitab vananeva rahvastiku kulude ja kuhjuva võla probleemidele.

Soome valitsus prognoosis tuleva aasta keskvalitsuse eelarvepuudujäägiks 3,2% SKPst. Varasem eesmärk oli 1% puudujääk. Soome on suutnud hoida keskvalitsuse eelarvepuudujäägi 3% piires alates vähemalt 1996. aastast.

Eelarvekärbetega viivitamine vaid seal kahtluse alla võlaeesmärgi, ütles Vesela.

Euroopa kiiremini vananeva rahvastikuga maa valitsus püüab muuta pensioni- ja tervishoiukulutuste süsteemi, et hoida pikaajaliselt riigirahanduse jätkusuutlikuna.

"Riigisektori reform läheb liiga aeglaselt," ütles Vesala. "Kõik valitsuse reformipaketi meetmed on väga head. Ma ei usu, et sealt oleks midagi puudu. Kuid need reformid tuleb ka ellu viia ja siin on näha probleeme."

Rahandusminister Urpilaineni sõnul peab Soome kasvu säilitamiseks väga ettevaatlikult kaaluma, kui palju kärpeid ja maksutõuse tuleval aastal ellu viia. "Valitsus on pühendunud võla alandamisele suhtena SKPsse," lisas ta. Samas ei maininud minister, mis ajaperioodist käib jutt.

Hetkel kuum