Aivar Hundimägi • 23. veebruar 2014 kell 15:54

Pall on Ilvese käes

Kuigi Reformierakond usub, et Siim Kallas hakkab moodustama uut valitsust, sõltub edasine president Toomas Hendrik Ilvesest ja riigikogu erakondadest.

Põhiseaduse kohaselt määrab president neljateistkümne päeva jooksul valitsuse tagasiastumisest peaministrikandidaadi, kellele teeb ülesandeks uue valitsuse moodustamise. Peaminister Andrus Ansip teatas täna, et esitab lahkumisavalduse presidendile 4. märtsil.

Peaministrikandidaat esitab neljateistkümne päeva jooksul, arvates valitsuse moodustamise ülesande saamisest, riigikogule ettekande tulevase valitsuse moodustamise aluste kohta, mille järel riigikogu otsustab läbirääkimisteta avalikul hääletusel peaministrikandidaadile volituste andmise valitsuse moodustamiseks.

Riigikogult valitsuse moodustamiseks volitused saanud peaministrikandidaat esitab seitsme päeva jooksul valitsuse koosseisu presidendile, kes nimetab kolme päeva jooksul valitsuse ametisse.

Kui presidendi määratud peaministrikandidaat ei saa riigikogu poolthäälte enamust või ei suuda valitsust moodustada või loobub selle moodustamisest, on presidendil õigus seitsme päeva jooksul esitada teine peaministrikandidaat.

Kui president ei esita seitsme päeva jooksul teist peaministrikandidaati või loobub selle esitamisest või kui teine kandidaat Põhiseadusest tulenevatel tingimustel ja tähtaegadel ei saa riigikogult volitusi või ei suuda valitsust moodustada või loobub selle moodustamisest, läheb peaministrikandidaadi ülesseadmise õigus üle riigikogule.

Riigikogu seab üles peaministrikandidaadi, kes esitab valitsuse koosseisu presidendile. Kui neljateistkümne päeva jooksul, arvates peaministrikandidaadi ülesseadmise õiguse üleminekust riigikogule, on valitsuse koosseis presidendile esitamata, kuulutab president välja riigikogu erakorralised valimised.

Riigikogu 101 kohta jagunevad järgnevalt:

Reformierakond 33Isamaa ja Res Publica Liit 22Keskerakond 21Sotsiaaldemokraatlik Erakond 19Fraktsiooni ei kuulu 6 riigikogu liiget: Deniss Boroditš, Andres Herkel, Lembit Kaljuvee, Inara Luigas, Kalle Laanet ja Rainer Vakra. Nendest vähemalt Boroditš ja Laanet toetavad tõenäoliselt Reformierakonda ning Vakra ja Luigas sotse.

Hetkel kuum