Nordea: riik peab inimesi pensioniteemal harima

1321-aripaev 27. veebruar 2014, 13:32

Täna peab keskkooli lõpetaja valima endale pensionifondi sisuliselt 18. sünnipäeval, aga kus ta selleks adekvaatset infot saab, kui kool neid teadmisi ei jaga, küsib Nordea Pensions Estonia juht Angelika Tagel.

Tageli sõnul on reformid kogumispensionide süsteemi I sambas vajalikud, kuid lahendusi võib pakkuda ka III samba ja tööandjapensioni parem rakendamine.

Riigikontrolli kogumispensionide süsteemi käsitleva auditi soovitustest valdav osa on seotud riigipensioni ehk I sambaga ning väga oluline on Tageli sõnul eelpensionide temaatika. „Inimeste teadlik valik kaotada pensioni suuruses, jäädes penisonile enne ametlikku pensioniiga, on vastuolus üldise rahulolematusega pensioni suuruse pärast," ütles Tagel ja lisas, et põhjustega, mis inimesi sellistele otsustele sunnivad, tuleb riigil kindlasti tegelda.

Nordea Pensions Estonia hinnangul on veel vara teha põhjapanevaid järeldusi Eesti suhteliselt noore kogumispensionide süsteemi kohta. Audit ei ole käsitlenud vabatahtliku pensionikogumise vähese kasutamise põhjuseid ning välja on jäänud ka tööandjapension, mis võimaldaks pensionisüsteemi tervikuna tugevdada.

Nordea hinnangul on endiselt murettekitav inimeste vähene teadlikkus finantsplaneerimisest. „Täna peab keskkooli lõpetaja valima endale pensionifondi sisuliselt 18. sünnipäeval. Kus ta selleks adekvaatset infot saab, kui kool neid teadmisi ei jaga? Ka igas kodus ei ole piisavalt palju investeerimisalast oskusteavet, mida lastele edasi anda. Seega ootan suure huviga rahandusministeeriumi nimetatud haridusprogrammide rakendumist,“ märkis Tagel. 

Nordea hinnangul on Eesti kogumispensionide süsteem liiga noor põhjapanevate hinnangute andmiseks, sest selgeid trende ei ole. „Pensisonisüsteemi eesmärk on tagada kauakestev sissetulek 20 kuni 30 aasta pärast. Meie II pensionsammas ei ole veel jõudnud sinnamaale, et hinnata eesmärgi täitumist,“ ütles Nordea Pensions Estonia juht.

Tageli sõnul käsitleb riigikontrolli audit üllatavalt vähe pensioni III samba temaatikat ehk vabatahtlikku säästmist. Neile, kes soovivad jääda vabatahtlikult pensionile enne pensioniea saabumist, on sobiv lahendus maksusoodustustega vabatahtlik säästmine pensioni III sambasse. Neid sääste saab pensionina efektiivselt kasutada alates 55aastaseks saamisest. Tõsisemalt tuleb mõelda ka sellele, kuidas tööandjapension, näiteks koos kutsehaiguse kindlustamisega, võimaldaks lahendada täna I sambas olevaid murekohti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. February 2014, 13:32
Otsi:

Ava täpsem otsing