Sirje Rank • 19. märts 2014 kell 10:56

Kauppalehti: mõned Soome firmad Venemaal pakivad

Soome Kauppalehti kirjutab täna, et mõned Soome firmad pakivad Venemaal juba asju, ehkki valdav meeleolu on ettevõtete seas siiski veel "business as usual".

Eksporti edendava Finpro Peterburi kontori juht Kirsi-Maarit Poljatšenko ütles lehele, et seminarid ja messid toimuvad nagu plaanitud. Tegelikult näitavad alles lähemad nädalad, millise kursi asjad Venemaaga seoses võtavad.

"Olukord muutub iga päevaga, ettevõtetel tuleb asju vaadata pikemas perspektiivis," ütles Poljatšenko, jäädes kindlaks, et ärisidemed Venemaaga jäävad ka edaspidi Soome majanduse jaoks kesksele kohale.

Kauppalehti kirjutab, et lehel on andmeid firmadest, mis kaaluvad Venemaalt lahkumist. Kevadel on paar suuremat Soome firmat - Intekso ja Tammet OY - pankrotti läinud.

Majanduskeskkond on Venemaal juba mõnda aega halvenenud - 2013 oli majanduskasv pea olematu ning äri ajamist raskendab ka rubla järsk nõrgenemine. Lisaks on firmadel järjest raskem laenu saada - intressimäärad tõusevad ja pankade vahel napib usaldust, kuna Venemaa keskpank on mitme panga litsentsid tühistanud.

Hirmutavad ka võimalikud lääneriikide majandussanktsioonid Venemaa suhtes ning Venemaa ähvardused vastukäiguna lääne ettevõtete varade külmutada.

Enamus Venemaaga ärisidemetes Soome firmasid jätkab praegu siiski vanaviisi, kirjutab leht. Küll aga on kõrgemaks muutunud künnis uutele firmadele, mis kaaluvad Venemaale laienemist.

Hetkel kuum