5. juuni 2014 • 3 min
Jaga lugu:

Vene investorid ostsid Tartu kinoketi

Eelmisel nädalal ostis Vene päritolu DLT Capital OÜ Baltimaades tegutseva kinoketi ­Cinamon. Muu hulgas Tartus kinoteatrit omava Leedu taustaga Cinamoni müügihind võis olla ligi viis miljonit eurot.

Forum Cinemase juht Kristjan ­Kongo sõnul on tehing loogiline, kuna raskustes vaevelnud Cinamon vajas uut investorit. Cinamoni ostnud DLT Capitali ühe omaniku Tatjana Tolstaja sõnul otsustati kinokett soetada selle kõrge potentsiaali tõttu. “Kino ost sobib meie äristrateegia arendustega ideaalselt,” märkis ta. Kuna ostutehing pole veel täielikult lõpetatud, ei soovinud Tolstaja DLT Capitali plaane Cinamoniga kommenteerida. Cinamon Grupi tegevjuhi Iveta Kulini sõnul omanikevahetus kinode juhtimisse või tegutsemisse muudatusi ei too.

DLT Capitali teine omanik Tatjana Tolstaja kõrval on ka Vitali Jakovlev. DLT Capital on rahakatele Vene ärimeestele keskendunud OÜ Capital Milli kaudu soetanud Eestis mitu kinnistut, näiteks Tallinnas asuva Bremeni maja ja kinnistud Pärnu maantee 12 ja 45. Viimaseks kinnistuks on kino Kosmos, mille uuenduskuuri Tolstaja juhib. Nimelt plaanitakse Kosmosesse ehitada Balti riikide esimene IMAX-tehnoloogiaga kinosaal. Uuendustega kavatsetakse ühele poole saada selle aasta lõpuks.

Konkurent peab rahasüsti Cinamonile eluliselt oluliseks. Forum Cinemase juhi Kristjan Kongo hinnangul jäi Cinamoni ostutehing tõenäoliselt 4,5–5,5 miljoni euro kanti. Tema sõnul oli Cinamonil uut investorit vaja ja seega oli müümist varem või hiljem oodata. “Müük oli loogiline käik ettevõttele, kes on pikka aega Balti turul läbi luua püüdnud, kuid erinevatel aegadel erinevates raskustes olnud,” ütles Kongo.

Ta lisas, et usutavasti mõjub Cinamonile tervikuna positiivselt seegi, et ettevõtte ostis Vene kapitalil põhinev firma. “Vene kapital on niikuinii otsapidi Eestis sees. Loodame, et investeeringud lähevad õigesse kohta,” märkis Kongo. Ka Forum Cinemas plaanis eelmisel aastal Cinamoni osta, kuid Kongo sõnul kaotas tehing mingil hetkel atraktiivsuse.

Tehing jäeti katki peamiselt kerkinud hinna ja ostuprotsessi keerukuse tõttu. “Otsustasime, et parem paigutame raha uutesse projektidesse,” ütles ta. Nii püüdis Forum Cinemas omandada konkurenti Solaris Kino, kuid konkurentsiamet pani sellele veto.

Eesti värvikas kinomaastik

Cinamon tegutseb Tartus, Riias ja Kaunases. Cinamon Grupi tegevjuht Iveta Kulin ütles, et mullu jäi külastajate arv samale tasemel, mis 2012. aastal, kuid kasumit suudeti suurendada 6% võrra. Seda peamiselt tänu reklaamipinna müügile ja turundusele.

Kulin lisas, et Tartu Cinamoni piletimüük langes kesisema filmivaliku tõttu mõne protsendi võrra, kuid kino puhaskasum paranes. Seda küll peamiselt võrreldes 2012. aasta kehvade tulemustega, mil kino teenis veerand miljoni suuruse kahjumi.

Eestlane käib palju kinos. Forum Cinemase juht Kristjan Kongo ütlust mööda on Eestis kinokonkurents tugev ja tihe. “Nii värvikat kinomaastiku kui Tallinnas lähiriikidest ei leia,” märkis ta. Tallinnas tegutseb peale Forum Cinemase veel Solaris Kino, ­Artis, Sõprus, Viimsi Kino. Tartus tegutsevad ­Forum Cinemas ja Cinamon, Pärnus avas hiljuti kino-raamatupood Apollo. “Eestis on kinos käimine endiselt populaarne ja külastajaid jätkub ka uutele kinodele,” märkis Kongo, lisades, et tihedast konkurentsist hoolimata võivad kõik ­kinod ellu jääda.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt