Võimuvõitlus Arco Varas

13. juuni 2014, 00:00

Arco Vara teatas börsile erakorralise koosoleku kokkukutsumisest, kus soovitakse suurendada aktsiakapitali ligi 2,5 miljoni euro võrra ja vahetada välja nõukogu liikmed Arvo Nõges, Toomas Tool ja Stephan Balkin.

Aktsionäride heakskiidu korral võtavad kohad üle mänguasjaärimees Sven Karjahärm ja väikeaktsionär Jaanus Hellat.

Ettevõtte juht Tarmo Sild põhjendas nõukogu reformimist sellega, et mitmelt poolt on kõlanud kriitikat nõukogu senise töö kohta. “Kui aktsia­kapitali õnnestub suurendada, siis on ilmselt otstarbekas värskendada ka nõukogu mandaati,” leidis ta. “Eesmärk on ju see, et kõik nõukogu liikmed osaleksid aktiivselt nõukogu töös, et töö oleks efektiivne ning et nõukogul oleks tihe side aktsionäridega ja üldkoosoleku enamuse toetus.”

Silla kinnitusel on väikeaktsionär Jaanus Hellat enamuse poolt välja pakutud kui väikeaktsionäride esindaja ja pangandustaustaga spetsialist. Sven Karjahärmi kirjeldas ta kui edukat ärimeest, kes on Tallinna börsil investeerinud mitmesse ettevõttesse.

“Mõlemat kandidaati iseloomustab see, et nad ei ole Arco Vara varasemas tegevuses osalenud, aga soovivad anda oma panuse,” rõhutas Sild.

End elukutselise väikeinvestorina esitlenud Jaanus Hellat tunnistas, et läinud nädalal aktsionäride üldkoosolekul ilmsiks tulnud ebakõla oli tema jaoks halb üllatus.

Hellati sõnul võib õigeid teid ettevõtte arendamiseks olla mitu, aga valida tuleb neist üks. “Kui kokkuleppele ei jõuta, siis mõjub patiseis ettevõtte arengule väga halvasti. Ja kui suured aktsionärid kaklevad, siis väikesed kannatavad,” tõdes ta.

Avatumat joont tuleks hoida. Initsiatiiv nõu­kogusse minekuks oli Hellati selgitusel mõlemapoolne. Ettevõtet on tema hinnangul seni juhitud õiges suunas. “Ülespuhutud bilansiga hädaorus on tehtud korralik puhastus, ettevõte on jäänud väiksemaks, aga saanud elujõulisemaks,” selgitas ta. “Palju tööd on veel ees, sellepärast on tähtis jõuda edasise suhtes kokkuleppele.”

Kuigi praeguse nõukogu tööd ta hinnata ei soovinud, leidis ta, et tulevikus peaks Arco Vara keskenduma oma peamisele tugevusele ehk kinnisvaraarendamisele. Selleks on tema hinnangul vaja ettevõte saada rahaliselt tugevamale alusele.

“Senikaua, kuni juhtkond peab oma tähelepanu koondama raha leidmisele, ei saa nad piisavalt panustada põhitööle,” resümeeris ta. “Arco Vara on muutunud avatumaks, investorisõbralikumaks, seda joont tuleb veelgi süvendada.”

Hellatile kuulub veidi enam kui 4800 Arco ­Vara aktsiat. Eilse turuhinnaga teeb see aktsiapaki väärtuseks ligemale 5500 eurot.

Arco Vara suuruselt seitsmendat aktsionäri Sven Karjahärmi Äripäeval eile tabada ei õnnestunud. Osaühingu Rimonne Baltic kaudu on tal Arco ­Vara aktsiaid pea 300 000 euro väärtuses.

Nõges: jään ellu ka nõukoguta. Arco Vara suuraktsionär ja nõukogu liige Arvo Nõges ütles, et kohta nõukogus ta üle ei tähtsusta. “Ega nõukogu koht pole loodud sinna kinnijäämiseks – olen ka ilma selle kohata suutnud elada, elan selleta edasi, kui nii peaks minema,” ütles Nõges. “Aga parim kaitse on rünnak – enda eksimused, valed ja lepingurikkumised ei vaja kommenteerimist, vaid on vaja järjest uusi tegevusi tekitada,” lisas ta. Viimasega kritiseeris suuraktsionär ettevõtte juhti Tarmo Silda, kes eelmisel aktsionäride koosolekul päris Nõgeselt avalikult, kas ta on pakkunud LHV suuromanikule Rain Lõhmusele müüa oma Arco Vara aktsiaid pea kahekordse turuhinnaga. “Väikeaktsionäridel tuleks küsida, milline on nõukogu liikme vastutus ja roll ja kuidas on võimalik, et 13. mail ütleb ta ühte ja nüüd vastupidist,” kurjustas Sild läinud nädalal.

Nõges märkis, et Sild võiks vastata tema vastulausele. Nimelt avaldas Nõges läinud nädalal Äripäevas arvamusloo, milles väitis, et Sild oli teadlik lepingu täitmisega seotud asjaolude konfidentsiaalsusest.

“Tema kätte on kahetsusväärsel kombel antud sellist info, aga ta ei kõhkle seda kasutamast, tekitades nii moraalset kui ka majanduslikku kahju minule kui lepingu osapoolele, sest lepingu kohaselt ma ei saa selle sisu rohkem avada,” kirjeldas Nõges. “Ta võiks kas siis kinnitada või lükata ümber minu viimase vastulause väited – seal on piisavalt seda, mis kogu tema varasemad jutud tühjaks muudab,” lisas ta.

Tarmo Sild ütles, et mis puutub Arvo Nõgese isiklikku suhtlusesse, siis ettevõtte arengu ja kõikide aktsionäride kasu seisukohalt on see väheoluline. “See ei tohiks segada keskendumast sellele, mis on ettevõttele tõesti oluline. Selleks on aktsiakapitali suurendamine. Ja ma jään seejuures oma varem väljendatud seisukohtade juurde.”

Ta lisas, et aktsionär, kes tõstab aktsiad oma ühest taskust teise, kahju ei kanna, sõltumata sellest, mida ta räägib. Kahju kannaks ettevõte tema kinnitusel juhul, kui üks aktsionär püüab müüa oma aktsiad turuhinnast ligi kaks korda kallimalt teisele aktsionärile, kes muidu paigutaks oma vaba raha emissiooni teel ettevõttesse.

“Ettevõttele ja sedakaudu aktsionäridele jäänuks miljon vähem, ennast välja müünud aktsionär saanuks miljoni endale,” rääkis Sild. “Aga nii õnneks ei läinud.”

Eile reageeris  Arco Vara aktsia uudisele 10% langusega, mil aktsia hind kukkus 1,08 euroni. Sulgemise ajaks oli see jõudnud taastuda 1,14 eurol ja päevaseks languseks jäi 5%.

 

Taust

  • Uus katse aktsiaid emiteerida

Arco Vara aktsionäride järjekordsel erakorralisel üldkoosolekul tehakse taas ettepanek emiteerida 3,5 miljonit uut aktsiat nominaalväärtusega 0,7 eurot.
uued aktsiad lastakse välja hinnaga 1 euro ehk ülekursiga 0,3 eurot.
Aktsiakapitali suurendatakse ligi 2,5 miljoni euro võrra ja äriühingu aktsiakapitali uueks suuruseks saab 5,7 miljonit eurot.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. June 2014, 19:39
Otsi:

Ava täpsem otsing