Rainer Saad • 13. juuni 2014 kell 6:56

Päev börsil: nafta hind üheksa kuu tipus

Brenti toornafta futuurid tõusid täna üheksa kuu kõrgeima tasemeni, kuna ärevad sündmused Iraagis võivad kaasa tuua nafta tarnekatkestused.

Täna tõusis Brenti barreli hind 114 dollari lähedale, kuna arvatakse, et Ameerika Ühendriigid võivad sõjaliselt Iraagi kriisi sekkuda. Islami äärmuslased on vallutanud erinevaid Iraagi linnu ning on liikumas üha lähemale pealinnale Bagdadile.

Toornafta hind tõusis 113,75 dollarini, mis on kõrgeim hind pärast eelmise aasta septembrit. Eile tõusis Brenti hind kolm dollarit.

"Praeguseks pole nafta tarnekatkestusi olnud, kuid inimesed on väga närvilised," ütles Tokyos asuva toorainete investeerimisfirma Newedge Japan üks juhte Ken Hasegawa.

Oppenheimeri energiaanalüütiku Fadel Gheiti sõnul võivad naftahinnad veel 15 dollarit tõusta. "Iraak toodab igapäevaselt kolm miljonit barrelit naftat päevas," ütles Gheit CNBC-le. "Kui Iraak peatab naftatootmise ja kui lisada sinna juurde tarnekatkestused Liibüas ja Nigeerias, on maailmaturul nelja miljoni barreline puudujääk. Ja see võib tõsta naftahinnad palju kõrgemale, võib-olla 10-15 dollarit," selgitas ta.

USA president Barack Obama ütles eile, et ei välista ka sõjalist sekkumist Iraaki. Samas kinnitas Valge Maja, et maavägesid ei plaanita Iraaki saata.

Hetkel kuum