Rootsi majanduskasv oodatust aeglasem

Sirje Rank 30. juuli 2014, 11:26

Rootsi SKP kasvas teises kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes 0,2%, avalikustas Rootsi statistikaamet täna esialgses hinnangus.

Aasta baasil oli kasv 1,9%.

Agentuuri Bloomberg küsitletud analüütikud olid prognoosinud vastavalt 0,6 ja 2,4% suurust SKP kasvu.

Rootsi kroon odavnes euro suhtes 0,5%, kaubeldes pärast väikest kosumist 9,2332 krooni tasemel.

"See valmistas pettumuse ja näitab, et Rootsi majanduse toibumine ei ole nii tugev kui me ootasime," kommenteeris Bloombergile Rootsi Swedbanki majandusanalüüsi osakonna juht Magnus Alvesson."Välisnõudlus on nõrgem ja ettevõtted viivitavad investeeringutega, samas kui tarbijad jätakavad kulutamist."

Enim panustaski Rootsi majanduskasvu eratarbimine, mis kasvas teises kvartalis aasta baasil 2,9%. Avaliku sektori kulutused kasvasid 0,7%. Investeeringud kasvasid 2,1%, mida seletatakse osaliselt investeeringutega elamispindadesse.

Rootsi majandust tõmbab tagasi aeglane majanduskasv ja kiduv nõudlus Euroopas, mis on Rootsi peamine eksporditurg. Samuti Rootsi krooni tugevus, mis on eksporti pärssinud.

Eksport kasvas 1,7% ja import 3,6%.

Mõned Rootsi ettevõtjad tunnistavad, et äri läheks paremini, kui Rootsil oleks euro.

"Kuna me oleme Euroopast nii sõltuvad, oleks rahaliitu kuulumine aidanud meil vältida seda viimast valusat viit aastat," ütles agentuurile Bloomberg Euroopa suurima pehme paberi tootja Svenska Cellulosa tegevjuht Jan Johansson.

Töötuse määr kerkis Rootsis juunis 9,2%-le, mis on viimase kolme aasta kõrgeim näit. Viimased kuus kuud on tarbijahinnad Rootsis aasta baasil langenud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    31. July 2014, 10:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing