Sirje Rank • 22. august 2014 kell 12:06

Ukraina: abikonvoi on otsene invasioon

Täna Kiievi loata Ukraina piiri ületanud Venemaa humanitaarabi konvoi kujutab endast otsest invasiooni, ütles Ukraina julgeolekunõukogu juht Valentin Nalivaitšenko.

Nalivaitšenko sõnul tungib Venemaa Ukraina territooriumile abikonvoi kattevarjus, vahendas agentuur Bloomberg.

Enam kui 150 veokit ületas täna Ukraina piiri separatistide kontrollitud alal. Punase Risti saatjaid kolonnil ei olnud.

"Me nimetame seda otseseks invasiooniks," ütles Nalivaitšenko. "Me oleme tunnistajaks selgelt planeeritud ja ohtlikule Ukraina vastu korraldatud provokatsioonile, kasutades küüniliselt ära hea renomeega Punast Risti."

"Peame Venemaa Föderatsiooni sellist käitumist rahvusvahelise õiguse aluspõhimõtete rikkumiseks, sealhulgas piiride puutumatuse ja teiste riikide siseasjadesse mittesekkumise põhimõtte rikkumiseks," teatas Ukraina välisministeerium. "Kutsume oma rahvusvahelisi partnereid üles Venemaa Föderatsiooni nende illegaalsete ja agressiivsete sammude eest hukka mõistma."

Pingete kasv Ukraina ja Venemaa vahel saatis täna närvilise värina ka üle maailma börside ning odavnesid nii rubla kui grivna.

Nalivaitšenko sõnul võib abisaadetis olla suunatud hoopis separatistidele, mitte tsiviilisikutele ning veokeid saab hiljem kasutada relvade transportimiseks.

Venemaa presidendi Vladimir Putini pressiesindajalt Bloombergil kommentaari saada ei õnnestunud.

Venemaa välisministeerium süüdistas täna omakorda Ukraina valitsust abisaadetise tahtlikus kinnipidamises ja viivitamises.

Punase Risti esindajad saadetist ei saada, kuna piirkonnas jätkus sõjategevus ja organisatsioon ei saanud piisavaid garantiisid ohutuse kindlustamiseks, teatas organisatsiooni pressiesindaja.

Samal ajal suurendavad Lääne liidrid diplomaatilisi jõupingutusi pingete vähendamiseks. Laupäeval sõidab Ukrainasse Saksamaa kantsler Angela Merkel. Ukraina president Petro Porošenko ütles, et püüab tuleval nädalal Minskis toimuval kohtumisel Venemaa presidendi Vladimir Putini ja ELi esindajatega rahuplaani üle läbi rääkida.

Hetkel kuum