Segadus relvarahuga pani Vene börsi rallima

04. september 2014, 00:00

Ukraina president Petro Porošenko teatas eilehommikuses pressi­teates, et jõudis ­Moskvaga kokkuleppele “püsivas relva­rahus”.  Teate peale sööstsid ­Euroopa börsid eesotsas Vene omaga hoogsalt ülesmäge. Hiljem aga kustutas Kiiev teatest sõna “püsiv”.

Financial Timesi teatel avaldas Kiiev esialgse teate kohe pärast Vene riigijuhi Vladimir Putini ja Ukraina liidri Porošenko telefonivestlust.

Investorite lootuse peale, et rahuplaan on koostatud ja sellega lõpeb ka Vene sõjaväe agiteeritud verevalamine Ida-Ukrainas, kerkis Vene rublapõhine börsiindeks Micex 4,5% kõrgemale ja dollaripõhine RTS-indeks tõusis eile keskpäevaks 4,16%.

Joovastus taandus peagi ja Micex kauples ­eile pärastlõunal veel 2,61% kõrgemal. Põhjuseks tõik, et varsti pärast Kiievi esialgse pressiteate avaldamist kaotati teatest sõna “püsiv”, millega anti Financial Timesi hinnangul mõista, et liidrid on küll relva­rahu raamid kokku leppinud, kuid vaherahu ei ole veel jõus.

Venemaa: me ei ole konflikti osapool. “Vestluse tulemusena jõuti kokkuleppele püsiva relva­rahu režiimis Donbassis. Vastastikusele mõistmisele jõuti sammudes, mis hõlbustaksid rahu kehtestamist,” seisis avalduses.

Moskva teatel arutasid riigipead küll võimalusi Ida-Ukrainas sõdivate valitsusvägede ja separatistide vahel rahu sõlmimiseks, kuid “Venemaa ei saa relvarahuga nõustuda, kuna ei ole ise konflikti osapool”.

Samal ajal mõtlevad ELi diplomaadid, kas võiks lisaks uutele majandussanktsioonidele kaaluda 2018. aastal Venemaal toimuva jalgpalli MMi ja teiste olulisemate spordisündmuste boikoteerimist. Mitme analüütiku kinnitusel võiks niisugune boikott venelasi salvata veel rohkem, kui majandussanktsioonid üldse suudavad.

Rahvusvaheline jalgpalliliit FIFA boikotte tõenäoliselt heaks ei kiida. Seni on liit rahutustele reageerinud vaid pärast Malaisia lennuki MH17 allatulistamist, kui teatas, et “spordiürituste boikoteerimine ei ole kõige tõhusam viis probleeme lahendada.”

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    03. September 2014, 19:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing