8. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Komisjon toetas valimisea langetamist

Riigikogu põhiseaduskomisjon toetas valimisea langetamist kohaliku omavalitsuse valimistel 18. eluaastalt 16. eluaastale ning saatis vastava eelnõu järgmisel nädalal riigikogu istungile esimesele lugemisele.

41 Riigikogu liikme algatatud seaduseelnõu eesmärgiks on valimisea alandamisega kaasata noori senisest enam kohaliku elu küsimustesse, teatas riigikogu pressiteenistus. Valimisea langetamine eeldab põhiseaduse muutmist ning seadusemuudatuse jõustumiseks peavad selle heaks kiitma riigikogu kaks järjestikust koosseisu.

Põhiseaduskomisjoni esimees ja eelnõu üks algataja Rait Maruste märkis, et kohaliku omavalitsuse valimistel saavad osaleda ka mittekodanikud. „Lisaks üldisele noorte suuremale kaasamisele avaliku elu asjade otsustamisele on eelnõu heaks küljeks veel ka see, et ta annaks mittekodanikest noortele suurema võimaluse Eesti elus osalemiseks ning oleks seeläbi oluliseks lisateguriks ühiskonna edasisel lõimumisel,“ lisa ta.

Eelnõu algatajad märgivad eelnõu seletuskirjas, et Eesti ühiskond järjest vananeb, mistõttu vanemaealised omavad üha rohkem valimistel kaalu ning üha eakamad langetavad otsuseid ka noorte elu puudutavates küsimustes. Valimisea langetamine tõstaks valimisõigust omavate inimeste seas noorte osakaalu.

Eestis on 16-18aastaseid noori umbes 24 000. Kui neist tuleks valima ligi 60%, siis võiks see tähendada ligi 15 000 valija lisandumist.

Kui eelnõu järgmisel nädalal riigikogu istungil läbib esimese lugemise, siis peaks selle teine lugemine tulema esialgse plaani kohaselt detsembris ja kolmas lugemine ehk lõpphääletus jaanuaris. Uus riigikogu koosseis saaks selle tuleval aastal heaks kiita ning järgmistel kohalikel valimistel 2017. aastal saaksid juba oma hääle anda ka 16-17aastased noored.

Autor: 1321-aripaev

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt