29. september 2014 • 1 min
Jaga lugu:

Kuidas Vabaerakond palka tõstab

Eesti Vabaerakonna ettepaneku järgi on miinimumkuupalk 2/3 eelmise perioodi mediaanpalgast.

Kui me teeksime selle järgi 2015 riigieelarvet, oleks miinimumkuupalk 502 eurot. Järgmisel aastal siis vastavalt mediaanpalga tõusule proportsionaalselt rohkem.

Kuna tulumaksureform rakendub vaid komplekssena, siis on paslik siin nimetada ka vastav tulumaksuvaba miinimum, 335 eurot (2014. aastal  kehtiv on 144 eurot) ja netopalk 452 eurot (2014 . aastal kehtiv on 304 eurot). Kõnealusel juhul toimub üks järsk palgatõus (355 pealt 502-le) ja pärast jookseb miinimumpalk sünkroonis majandusliku tervisega, sest tulevased muutused on seotud mediaanpalgaga.

Kust raha tuleb. Palgatõusu katteks soovime tõsta tulumaksu 24%-le ja kehtestada ettevõtetele omakapitalimaksu (umbes 0,3%).

Et elavdada majandust ja soodustada ettevõtlust, planeerime kaotada erisoodustusmaksu hariduselt, tervishoiult, esinduskuludelt ja ­autodelt, vähendada dividendide pealt makstavat tulumaksu ja ­tühistada ettevõtluse seisukohalt kahtlase väärtusega seadused (näiteks 1000 eurost suuremate arvete deklareerimise kohustus jne).

Et tööturg oleks paindlikum, on Vabaerakonnal kava viia töötasu arvestamine tunnipõhiseks ja kaotada sotsiaalmaksu miinimum. See võimaldab ettevõtetel palgata inimesi tööle ka osaajaliselt, maksmata sotsiaalmaksu täies mahus nagu praegu.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt