Marge Väikenurm • 7. november 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Raivo Vare: Üüripindu võiks luua depressiivsemates kohtades

Raivo Vare  Foto: Eiko Kink

Majandusekspert Raivo Vare sõnul võiks riik üüripindasid ehitada niinimetatud depressioonipotentsiaaliga piirkondades, näiteks Ida-Virumaal. Lihtsustatud kujul võib idee aga turgu solkida.

“Kui minnakse selle mudeli järgi, et mitte midagi arvesse ei võeta ja riik paneb lihtsalt hunniku raha sisse, siis see solgib turgu, siililegi selge. Ei tohi niisama raha sisse panna! Täna näeb see päris rõve välja, sest siis muutub see poliitilise kauplemise objektiks ja ehitusturu rasketest aegadest üleaitamise asemel korruptsioonipotentsiaaliga tegevuseks,” rääkis Vare Äripäevale.

Eestisse ei saa teistes riikides tehtavat paralleelselt üle kanda, aga see ei tähenda, et ei võiks nende näidete põhjal luua oma mudelit, mis siin toimiks, arvab Vare. Riik peaks aga mahajääjaid aitama, mitte segama edasijõudnuid.

“Depressioonipotentsiaaliga piirkondades, mida on meil 167st 142, on meil mõistlik midagi ette võtta, aga võiks eraldi lahendusi pakkuda,” lausus Vare, soovitades võtta suund üüripindade loomiseks peale Ida-Virumaa ka Kagu- ja Kesk-Eestis. “Näiteks Paides, mis oli kunagi kuldne kant. Tallinnaga oleksin väga ettevaatlik, sest siin on nagunii poliitilistel põhjustel käivitatud munitsipaalelamufondi programm, millel on nähtavaid puudusi, ja Tallinnas tekib üüripindasid ka riigita.”

Kolmes-neljas maakonnas on pensionäride osakaal üle 40 protsendi, kümne aasta pärast on see juba üle poole. Vare sõnul ei hakka pensionärid, kes tahavad näiteks Tallinnast väiksematesse kohtadesse kolida, endale korterit ostma, küll aga on nõus seda üürima. “Normaalne keskmine inimene on nõus elama Paides, aga kui tal pole kusagil elada, siis ta seda ei tee. Pensionär on elanik, kes ei too omavalitsusele meeletult sisse, aga on ikkagi olemas.”

Riik võiks Vare sõnul sekkuda aga kindlasti selles osas, kuidas üüriturgu atraktiivseks muuta, nii maksupoliitiliselt kui ka tehniliste meetmetega.

“Kui täna on äriplaanide skeem kinnisvaraarenduses stiilis “Müü või sure!”, siis võiks mõelda, et kinnisvaras on täna selge ülepakkumine olemas. Andke võimalus, et arendajad võiksid neid pindasid välja üürida, selleks on vaja seadusandluses üle vaadata kolm asja: maksupoliitiline teema, vastutus ja finantseerimispaindlikkus. Samuti võiks luua soodustusrežiimi, et arendajatel ja pankadel oleks huvitav,” lausus Vare. “Arendaja ei ole täna tegelikult üüripindade arendamise üle õnnelik.”

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt