Mait Kraun • 26. november 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Hiina ettevõte toodab kolmandiku maailma sigarettidest

Sigaret.  Foto: Bloomberg

Hiina jaoks ei ole mitte miski liiga suur. Selgub, et üks Hiina ettevõte toodab kolmandiku maailma sigarettidest ning ligi poole tubakast, vahendab CNN Money.

Hiina on suurim tubakatootja ja ka tarbija. Kokku on riigis 365 miljonit suitsetajat ning tööstus toetab 3,6 miljonit farmerit, 4 miljonit tubaka jaemüüjat ning pakub rohkem kui poolele miljonile inimesele tööd.

Tööstuse keskmes on riigi omatud ettevõte China National Tobacco Corp, mis toodab rohkem kui ühe kolmandiku maailma sigarettidest. Samuti toodab ettevõte 43 protsenti kogu maailma tubakatoodangust, selgub USA Haiguste Ennetamise ja Kontrolli Keskuse andmetest.

Peking saab sellest aga suurt kasu – maksudena laekub tööstusest iga-aastaselt 16 miljardit dollarit, selgub organisatsiooni Environmental Health and Preventive Medicine teadustööst.

Viimasel ajal on aga märke, et Peking proovib arvestada ka suitsetamisest tingitud tervisehädadega ning tahab leida lahenduse, kuidas inimeste tervist parandada hiiglaslikku tubakatööstust riivamata.

Esmaspäeval avalikustasid Hiina valitsusametnikud seaduseelnõu, millega kaalutakse tubakareklaami ja turunduse täielikku keelamist. Samuti tahetakse keelata sigarettide turustamine müügiautomaatide kaudu.

Kuigi seaduseelnõud pole kinnitatud, viitab see asjaolule, et Hiina juhid on kasu saamise kõrval hakanud mõtlema ka suitsetamise kahjulikele mõjudele ning sellest tulenevale kulutuste suurenemisele tervishoiu süsteemis.

Samas ütlevad kriitikud, et Peking pole suitsetamise vastu praktiliselt midagi teinud. Tõenäoliselt on riik mures töökohtade ning tulude vähenemise pärast.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt