Kohtuvaidlus pani EASi täbarasse seisu

16. detsember 2014, 09:15
Vasakult EXPO projektijuht Andres Kask, majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler ja EASi nõukogu esimees Ahti Kuningas, EASI juht Hanno Tomberg ja EASi õigus- ja hankeüksuse direktor Evelik Pärn-Lee
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141216/NEWS/141219818/AR/0/EASi-pressikonverents.jpg

Ettevõtlusse Arendamise Sihtasutuse hankeotsusega rahulolematu ettevõte E&G kaebas EASi kohtusse. Tegu paneb küsimärgi alla Eesti osalemise maailmanäitusel EXPO Milano 2015 ja võib tuua kaasa enam kui miljoni euro suuruse kahju.

Ettevõtlusse Arendamise Sihtasutuse hankeotsusega rahulolematu ettevõte E&G kaebas EASi kohtusse. Tegu paneb küsimärgi alla Eesti osalemise maailmanäitusel EXPO Milano 2015 ja võib tuua kaasa enam kui miljon euro suuruse kahju.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) ei pruugi sel aastal Eesti paviljoni maailmanäitusel EXPO Milano 2015 valmis saada. Seda seetõttu, et pärast hankes kvalifitseerumatuks tunnistatud ettevõte E&G kaebas EASi Tallinna halduskohtusse. Viimane pani EASile peale keelu enne menetluse lõppu kellegi teisega lepingut sõlmida.

E&G tegevjuht Artur Fjodorov ütles, et pöördusid Tallinna Halduskohtusse, sest nende hinnangul polnud nende kvalifitseerimata jätmine ei seaduse ega ka hanketingimustega kooskõlas. Samuti oli Fjodorovi sõnul E&G pakkumine soodsam, kui võitjaks kuulutatud AS Ekspodisaini ja tema partnerite pakkumine. „Meie advokaadi hinnangul on vaidluse väljavaated head – perspektiivi on,“ ütles ta.

EASi juht Hanno Tomberg ütles, et EASil on tõesti võimalus lasta E&Gl siiski kvalifitseerida. Paraku peab Tomberg seda ebatõenäoliseks. „Usume, et meie otsus oli õige ja seda on meile kinnitanud ka vaidluskomisjon,“ütles ta. Samuti peab Tomberg võimalikuks, et sellisel juhul kaebaks EASi omakorda kohtusse hanke võitnud AS Ekspodisain.

Tomberg mures

Tomberg ütles, et kohtuvaidlus võib venida 19. jaanuarini, mis tähendab, et halvima stsenaariumi järgi saavad nad EXPO paviljoni kõige varem ehitama hakata alles jaanuari lõpus. See aga tähendaks, et EXPO ehitus valmis ei jõuagi. Tombergi sõnul tooks see kaasa 1,1 miljoni euro suuruse kahju juba tehtud töö eest.

„Seetõttu otsitakse täna alternatiivseid tegevusvariante,“ märkis ta, lisades, et omalt poolt tehakse kõik selleks, et Eesti saaks EXPO 2015 maailmanäitusel osaleda ja Eesti paviljon esimesel mail ka avatakse.

Näiteks soovib EAS kasutada välja kuulutamata läbirääkimistega hankemenetlust. Seda saab teha aga ainult erakorralistel juhtudel. „Ajakriitilisuse tõttu leiame, et me peaksime saama seda kasutada,“ ütles Tomberg. Selleks peab aga loa andma rahandusministeerium, kelle poole EAS juba pöördunud on.

Miljoneid maksev näitus

EXPO 2015 projektijuht Andres Kase sõnul on EXPOl osalemine oluline nii Eesti riigi tutvustamiseks maailmas kui ka hea võimalus Eesti ettevõtjatele enda esitlemiseks kümnetele miljonitele külastajatele üle maailma. Praeguseks on EAS sõlminud lepingud juba 17 ettevõttega ja vähemalt sama paljud on üles näidanud kindlat huvi näitusel osaleda.

Eesti osalemine EXPO 2015 maailmanäitusel läheb maksma 4,8 miljonit eurot, millest Eesti valitsus on eraldanud 3,7 miljonit. Tänaseks on tehtud kulutusi 700 000 euro ulatuses, lisaks on võetud  rahalisi kohustusi 400 000 euro eest.

EASi nõukogu esimees ja EXPO 2015 Eesti juhtkomitee Ahti Kuningas ütles, et iga kaotatud päev teeb Eesti paviljoni valmimise ebatõenäolisemaks. „Tõtt öelda oleme päris keerulises seisus,“ ütles ta. Kuninga sõnul tegeleb EAS praegu usinalt erinevate alternatiivide leidmisega.

Tema sõnul on praegu parim võimalus asuda eelläbirääkimistesse EXPO-l juba tegutsevate ehitusettevõtetega. „Kui meil jaanuari keskpaigaks ehitajat leida ei õnnestu või ei selgu muud lahendust, siis tuleb meil tõsiselt kaaluda EXPOst loobumist,“ ütles Kuningas.  

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. December 2014, 09:18

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing