Eliisa Matsalu • 16. detsember 2014 kell 6:15

Kohtuvaidlus pani EASi täbarasse seisu

Vasakult EXPO projektijuht Andres Kask, majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler ja EASi nõukogu esimees Ahti Kuningas, EASI juht Hanno Tomberg ja EASi õigus- ja hankeüksuse direktor Evelik Pärn-Lee  Foto: Eiko Kink, Äripäev

Ettevõtlusse Arendamise Sihtasutuse hankeotsusega rahulolematu ettevõte E&G kaebas EASi kohtusse. Tegu paneb küsimärgi alla Eesti osalemise maailmanäitusel EXPO Milano 2015 ja võib tuua kaasa enam kui miljoni euro suuruse kahju.

Mis juhtus?

EAS kuulutas augustis välja avatud hankemenetluse maailmanäituse EXPO 2015 Eesti paviljoni ehitustööde teostamiseks. Hanke eeldatav maksumus oli 1,95 miljonit eurot ilma käibemaksuta. Sellest õige pisut odavama, 1,93 miljonit euro suuruse pakkumise tegi ehitusettevõte E&G. See pakkumine jäeti aga kvalifitseerimata, kuna EASi hinnangul ei vastanud projektijuht Ahto Kalev hanketingimustele. Hanke võitjaks nimetati AS Ekspodisaini ja veel nelja ettevõtte ühispakkumus summas 2,05 miljonit eurot.

Pärast komisjoni täpsustavaid küsimusi esitas E&G küll projektijuhi kohta uued referentsid, ent kuna need esitati pärast pakkumiste tähtaega, komisjon neid ei arvestanud. E&G pöördus vaidluskomisjoni poole, kes nende vaiet ei rahuldanud. Ettevõte pöördus seejärel Tallinna Halduskohtu poole, kes pani EASile peale tõkendi, mis tähendab, et EAS ei saa kellegi teisega lepingut sõlmida.

Ettevõtlusse Arendamise Sihtasutuse hankeotsusega rahulolematu ettevõte E&G kaebas EASi kohtusse. Tegu paneb küsimärgi alla Eesti osalemise maailmanäitusel EXPO Milano 2015 ja võib tuua kaasa enam kui miljon euro suuruse kahju.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) ei pruugi sel aastal Eesti paviljoni maailmanäitusel EXPO Milano 2015 valmis saada. Seda seetõttu, et pärast hankes kvalifitseerumatuks tunnistatud ettevõte E&G kaebas EASi Tallinna halduskohtusse. Viimane pani EASile peale keelu enne menetluse lõppu kellegi teisega lepingut sõlmida.

E&G tegevjuht Artur Fjodorov ütles, et pöördusid Tallinna Halduskohtusse, sest nende hinnangul polnud nende kvalifitseerimata jätmine ei seaduse ega ka hanketingimustega kooskõlas. Samuti oli Fjodorovi sõnul E&G pakkumine soodsam, kui võitjaks kuulutatud AS Ekspodisaini ja tema partnerite pakkumine. „Meie advokaadi hinnangul on vaidluse väljavaated head – perspektiivi on,“ ütles ta.

EASi juht Hanno Tomberg ütles, et EASil on tõesti võimalus lasta E&Gl siiski kvalifitseerida. Paraku peab Tomberg seda ebatõenäoliseks. „Usume, et meie otsus oli õige ja seda on meile kinnitanud ka vaidluskomisjon,“ütles ta. Samuti peab Tomberg võimalikuks, et sellisel juhul kaebaks EASi omakorda kohtusse hanke võitnud AS Ekspodisain.

EXPO Milano 2015

Maailmanäitus toimub Lombardia pealinnas Milanos 2015. aasta 1. maist 31. oktoobrini.

Peateemaks on toit ja eluenergia, rõhuga säästlikkusel ja innovatsioonil.

Korraldajad ootavad näitusele 20 miljonit inimest, kellest kolmandik on väljastpoolt Itaaliat.

Päeva keskmiseks külastajate arvuks hinnatakse 140 000.

Kogu EXPO maa-ala laiub 935 600 ruutmeetril.

Allikas: EAS

Tomberg mures

Tomberg ütles, et kohtuvaidlus võib venida 19. jaanuarini, mis tähendab, et halvima stsenaariumi järgi saavad nad EXPO paviljoni kõige varem ehitama hakata alles jaanuari lõpus. See aga tähendaks, et EXPO ehitus valmis ei jõuagi. Tombergi sõnul tooks see kaasa 1,1 miljoni euro suuruse kahju juba tehtud töö eest.

„Seetõttu otsitakse täna alternatiivseid tegevusvariante,“ märkis ta, lisades, et omalt poolt tehakse kõik selleks, et Eesti saaks EXPO 2015 maailmanäitusel osaleda ja Eesti paviljon esimesel mail ka avatakse.

Näiteks soovib EAS kasutada välja kuulutamata läbirääkimistega hankemenetlust. Seda saab teha aga ainult erakorralistel juhtudel. „Ajakriitilisuse tõttu leiame, et me peaksime saama seda kasutada,“ ütles Tomberg. Selleks peab aga loa andma rahandusministeerium, kelle poole EAS juba pöördunud on.

Miljoneid maksev näitus

EXPO 2015 projektijuht Andres Kase sõnul on EXPOl osalemine oluline nii Eesti riigi tutvustamiseks maailmas kui ka hea võimalus Eesti ettevõtjatele enda esitlemiseks kümnetele miljonitele külastajatele üle maailma. Praeguseks on EAS sõlminud lepingud juba 17 ettevõttega ja vähemalt sama paljud on üles näidanud kindlat huvi näitusel osaleda.

Eesti osalemine EXPO 2015 maailmanäitusel läheb maksma 4,8 miljonit eurot, millest Eesti valitsus on eraldanud 3,7 miljonit. Tänaseks on tehtud kulutusi 700 000 euro ulatuses, lisaks on võetud  rahalisi kohustusi 400 000 euro eest.

EASi nõukogu esimees ja EXPO 2015 Eesti juhtkomitee Ahti Kuningas ütles, et iga kaotatud päev teeb Eesti paviljoni valmimise ebatõenäolisemaks. „Tõtt öelda oleme päris keerulises seisus,“ ütles ta. Kuninga sõnul tegeleb EAS praegu usinalt erinevate alternatiivide leidmisega.

Tema sõnul on praegu parim võimalus asuda eelläbirääkimistesse EXPO-l juba tegutsevate ehitusettevõtetega. „Kui meil jaanuari keskpaigaks ehitajat leida ei õnnestu või ei selgu muud lahendust, siis tuleb meil tõsiselt kaaluda EXPOst loobumist,“ ütles Kuningas.  

Hetkel kuum