Sirje Rank • 15. jaanuar 2015 kell 6:42

Deripaska plaanib Siberisse serverikeskusi

Oleg Deripaska  Foto: Epa

Oleg Deripaska, kellest sai Venemaa üks rikkamaid mehi loodusvarade müügiga, plaanib Siberisse suuri serverikeskusi, et ära kasutada kohalikku odavat hüdroenergiat.

Taolistes keskustes moodustab energiakulu pea kolmandiku kuludest. Deripaska püüab ühitada kohaliku odava elektri president Vladimir Putini detsembri lõpus allkirjastatud seadusega, mis nõuab, et elektroonsed andmed Venemaa kasutajate kohta oleksid selle aasta septembrist talletatud Venemaa territooriumil, vahendab agentuur Bloomberg.

Esimene andmekeskus valmib Irkutskis, kus Deripaska valdusfirma En+ Group toodab hüdroenergiat. Asukohalt on keskus lähemal Mongooliale ja Hiinale kui Moskvale ning Deripaska ongi öelnud, et loodab kliente leida nii Venemaalt kui ka Aasiast.

En+ Groupi energiaüksus EuroSibEnergo toodab umbes 9% Venemaa kogu elektritoodangust.

2013. aastal oli Venemaa kommerts andmekeskuste turu suurus 456 miljonit dollarit. Tänavu prognoositakse ca 20% suurust kasvu.

En+ Group peab potentsiaalsete partneritega kõnelusi andmekeskuste arendamiseks ka Krasnojarskis.

Plaan ei ole riskideta – ühelt poolt on elektri hind vähenenud sademete tõttu viimasel aja tõusnud, teisalt on probleemiks kaugus. Siberi ja Venemaa peamiste ärikeskuste vahel on tuhandeid kilomeetreid. See võib tähendada, et andmete kättesaamine Siberis asuvast serverist võib pealinnas liiga palju aega nõuda. Pigem sobiksid taolised serverid back-up teenuse jaoks, leiavad analüütikud. 

Hetkel kuum