Sirje Rank • 5. veebruar 2015 kell 12:32

Inflatsioon Venemaal kiirenes järsult

Viina hind liigub üldisele hinnatõusule vastupidises suunas.  Foto: Scanpix/Reuters

Hinnatõusu tempo oli Venemaal jaanuaris viimase seitsme aasta kiireim, teatas täna Venemaa statistikaamet.

Tarbijahinnad tõusid aasta baasil keskmiselt 15%, võrreldes 11,4% hinnatõusuga mullu detsembris, vahendas agentuur Bloomberg.

Eelnenud kuuga võrreldes oli hinnatõus 3,9%.

„Inflatsioon ei ole veel kaugeltki tipust läbi ja selle tõenäoline vahemik kevadeks on 15–19%,“ ütles Royal Bank of Scotlandi ökonomist Tatiana Orlova. „Kõrge inflatsiooni tagajärg on reaalsissetulekute märkimisväärne langus, mis vähendab nõudlust.“

Vene rubla nõrgenes jaanuaris USA dollari suhtes ca 13%. Täna kauples rubla Bloombergi andmeil 66,68 rubla tasemel dollarist.

Läinud reedel üllatas Venemaa keskpank baasintressimäära kärpega, mida oli mullu detsembris rubla kaitseks järsult tõstetud. Kõrge intress mõjus aga halvavalt majandusele – ka järgmise sammuna prognoosivad Bloombergi küsitletud analüütikud intressimäära alanemist. Praegu on see 15% tasemel.

Levada arvamusuuringute keskuse küsitluse andmeil on toiduainete ja esmatarbekaupade hinnatõus venemaalastele praegu suurim mure. Teisel kohal on rubla kursi nõrgenemine ja kolmandal tervishoiuasutuste kvaliteet.

Üldise hinnatõusu taustal langetas Venemaa valitsus 1. veebruarist viina hinda – odavaima viinapudeli hind langes 220 rublalt 185 rublale. Eesmärk on ärgitada inimesi salaviina asemel viina poest ostma, mis ühtlasi suurendaks valitsuse eelarvetulusid.

Hetkel kuum