100 inimest ehitavad Tartusse keskust

Ehitustööde vedajate ühe osapoole, Ehitustrust ASi juhatuse esimees Kaido Somelar.  Foto: Kaido Kall

Tartusse kerkib multifunktsionaalne keskus ASide Rand ja Tuulberg ning Ehitustrust koostöös. Konsortsiumi jaoks algasid ettevalmistused eelmise aasta lõpus, ehitamist alustati uue aasta alguses.

100 meetri pikkuste külgedega ja keskmiselt 10 meetrit sügavas süvendis hakati kiirelt ehitama hoone maa-aluse madalaima korruse põrandaplaati. Sellisel sügavusel töötamiseks on vaja vett pidevalt välja pumbata, et veetaset vajalikul piiril hoida. Pehme talv lihtsustab Ehitustrust ASi juhatuse esimehe Kaido Somelari sõnul nii veetõrjet kui ka talviseid betoonitöid.

“Kolme nädalaga on tööd täie hooga käivitunud ja valatud on planeeritud maht plaadist. Paralleelselt plaadivaludele toimusid ka veetõrjetööd ja järgmise frondi killustikaluse ehitamine,” selgitas ta jaanuari lõpus. Seinaäärsete plaatide valmimisel alustati kohe seinaraketise rajamisega, millele lisanduvad seinaisolatsioon ja armeerimine. “Peale põrandaplaadi valamist puuritakse läbi selle tõmbevaiad, mis aitavad hoonet ankurdada ning kindlustavad, et pinnasevesi ei tõstaks seda üles.”

Tartu uus ärikeskus

Mitmefunktsiooniline hoone büroo-, hotelli-, korteri-, äri-, spaa- ja kaubanduspindadega.

Ehitise alune pindala: 10 612 m2.

Hoone suletud netopind: 54 260,4 m2.

Korruselisus: 4 korrust, soklikorrus, 2 maa-alust korrust.

Arhitektuurne lahendus: Kadarik Tüür Arhitektid OÜ.

Projekteerija: AS Tari.

Ehitustööd: AS Ehitusfirma Rand ja Tuulberg konsortsiumis Ehitustrust ASiga.

Tööde lõpptähtaeg: 2016.

Allikas: Ehitustrust AS

Kõige sellega samal ajal valmistus ehitusmeeskond lepingu sõlmimiseks seinaelementide tootja ja nende monteerijaga. Ehitusgraafikus on nelja tornkraanaga tehtavateks montaažitöödeks aega laias laastus üheksa kuud. Selles ehitusfaasis tuleb arvestada järjest rohkem keskuse tulevaste rentnike soovidega. “Kaubanduspindade rajamisel on  see pigem tavapärane,” märkis Somelar.

Ehitusplatsil töötab põrandaplaadiga umbes 40-50 meest, lisaks seina armeerijad, aluste ettevalmistajad, isolatsioonitööde tegijad ning vaiade puurijad. Võib julgelt öelda, et juba praegu on platsil ainult ehitamisega seotud pea sadakond inimest.

Ehitusest paar sammu ees käib pidevalt hoone projekteerimine, ajagraafik on piisavalt pingeline. “Ajagraafikus püsimine on väga oluline, et töö kuhugi toppama ei jääks. Hoone valmimise tähtaeg seab nagu ikka ette kiire töö, hingetõmbeaega siin ei ole. Siiski on kõik teostatav ning kvaliteedi pihta kiirus ei käi,” kirjeldas Somelar.

Ühe suure väljakutsena nimetas ta asjaolu, et hoone kerkib Tartu kesklinna, kus avalik tähelepanu on pidev ja üldsuse kriitikaks tuleb valmis olla. “Väga tähtis on, et hoone tellija, linn ja ehitaja oleksid ühisel keelel ja ei toimuks üksteise tegevuse takistamist või pidurdamist. Enne ehitustööde algust oli meil päris pikk arutelu nii liiklusskeemi kui ka soojakute ehituseaegse paigaldamise üle, aga jõudsime lahendusteni ja tänaseks päevaks kõik toimib,” oli ta rahul. “Tuleb arvestada, et ehitus peab ära mahtuma väikese maa-ala peale linna südames, kus ruumi on vähe.”

Ehitusettevõtete konsortsium teeb tellijale TTK Investeeringud OÜ-le nn võtmed kätte lahenduse. Selle juurde kuuluvad lisaks hoonekarbi püstitamisele kõik vajalikud tööd alates viimistlusest kuni heakorratöödeni. Kuna keskusesse tulevad üsna erinevate funktsioonidega äride pidajad – büroopindadest hotelli ja spaani, nõuab kõige rajamine ehitajalt ja projekteerijalt laia pädevust. See on Somelari sõnul üks põhjusi, miks hoonet rajatakse konsortsiumis – nii saab üksteist täiendada.

“Kahe ettevõtte peale kokku on meil väga soliidne kaubanduse, hotellide, büroo ja  spaa ehitamise kogemus.” Ta rõhutas, et tähtis on see, et platsimeeskond töötaks ühes suunas ning ühise eesmärgi – hoone valmimise nimel. “Fookus tuleb hoida eesmärgil ja selle nimel me tööd teeme. Partnerluse juures on väga tähtis, et osapooled ei tõmbaks tekki oma poole, vaid oskusi ühendades suudaksid pakkuda tellijale parimat,” sõnas Somelar.

Hetkel kuum