Äripäev • 7. mai 2015 kell 6:30

Erakoolid võivad jääda tegevuskulude toetuseta

Audentese erakooli tekkel  Foto: Maris Ojasuu

Haridusminister Jürgen Ligi ei näe võimalust, kuidas täita riigikohtu otsust ja maksta erakoolidele tagantjärgi saamata jäänud toetused.

Ligi ütles eile riigikogu infotunnis, et ta ei näe praegu hariduseelarves vähimatki šanssi kinni maksta riigikohtu otsusega tekkinud kohustus summas 14 miljonit eurot."Aktuaalsele kaamerale" teadaolevalt kaalub haridusministeerium alates järgmisest aastast erakoolide tegevuskulude toetuste maksmise lõpetamist.Haridus- ja teaduminister Jürgen Ligi ütles eile riigikogu infotunnis, et Eestis on erakoolide rahastamise süsteem maailma üks heldemaid. Ministri sõnul makstakse võrdselt munitsipaalkoolidega kinni enamik kuludest.

Samas on ka koolipidajatel oma vastutus ja need kulud saavad erakoolid katta õppemaksust laekuva rahaga. Ka ei näe Ligi praegu hariduseelarves vähimatki šanssi kinni maksta erakoolidele tagantjärele 14 miljonit eurot, kuigi riigikohus on öelnud, et see peab olema riigi ülesanne.

"Nii nagu praegugi maksab ta kinni õpetajate palgad, koolitoidu, õppevahendid ja õppealajuhatajate ja direktorite palgad. Need on suured kulud, mis moodustavad koolist enamuse. Aga ta kindlasti ei peaks keskenduma karpide kinnimaksmisele. Alati on igas ettevõtlusvormis, mida ka erakool on, ettevõtjal ka mingisugune vastutus ja risk ja antud juhul ta saab selleks koguda õppemaksu," kommenteeris "Aktuaalsele kaamerale" Jürgen Ligi.

Erakoolid peavad riigipoolse tegevuskuludeks mõeldud rahastuse võimalikku lõpetamist ebaõigluseks ja leiavad, et riik ega vastne haridusminister ole oma käike väga põhjalikult läbi mõelnud, tekitades kokkuhoiupoliitikaga haridusmaastikule suured augud.

Nii mõnelegi erakoolile võib tegevuskulude riikliku toetuse kadu tähendada uste sulgemist.

Loe pikemalt ERRi uudisteportaalist.

Hetkel kuum