Mait Kraun • 8. mai 2015 kell 17:57

Hiina eksport ja import kukkusid järsult

Hiina lipp  Foto: Bloomberg

Hiina eksport ja import langesid aprillis tublisti, mis vähendab lootusi, et Hiina majanduskasv võiks kiireneda ning kaubandus elavneda.

Eksport kukkus aprillis võrreldes aastatagusega 6,4 protsenti. Reutersi küsitletud analüütikud prognoosisid, et eksport hoopis kasvab 2,4 protsendi võrra. Märtsis kukkus eksport eelmise aasta sama ajaga võrreldes 15 protsenti.

Import kukkus lausa 16,2 protsenti ning ka see jäi majandusanalüütikute pakutud 12 protsendilisele langusele alla. Märtsis vähenes import 12,7 protsendi võrra.

Aprillis oli Hiina kaubandusbilanss 34,13 miljardi dollariga plussis. Märtsis oli kaubandusbilanss samuti positiivne - 30,8 miljardit dollarit.

Austraalia jaoks, kes on Hiina üks suurimaid kaubanduspartnereid, on tegemist halbade uudistega. Austraalia dollar hakkas pärast teadaannet langema.

Turud ootasid, et aprillis võiks Hiina kaubandus taas elavneda. Veebruari ja märtsi halbades numbrites süüdistati Hiina kevadfestivali, mis riigi majanduse tavapärast toimimist segas.

"Selle festivali efekt oleks pidanud eelmisel kuul ära kaduma. On üllatav, et seda ei juhtunud ja ekspordikasv on jätkuvalt negatiivne," ütles Capital Economicsi Hiina majandusteadlane Julian Evans-Pritchard. "Kaubandusandmed näitavad, et nii kodus kui ka välismaal on nõudlus teise kvartali alguses langenud."

Hiina majandus kasvas 2014. aastal 7,4 protsenti. Tegemist on aeglaseima kasvuga 24 aasta jooksul.

Hetkel kuum