• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Mehhiko abil Ladina-Ameerika turgu noolima

  Mehhiko tarkvarafirma TIA juht Hector Riestra arutlemas kohtumisel Regio juhi Ülo Särega (vasakul) ja Vizkeys'i esindanudTiit Vapperiga.Foto: Eiko Kink

  Eilsel Eesti ja Mehhiko ettevõtjate kohtumisel Tallinnas kiitsid mehhiklased siinset e-valitsust ja Eesti animatsioonitööstust, mille üks esindaja leidis omale juba Mehhikost koostööpartneri. Ettevõtjad noolisid ahvatlevat ligipääsu kogu Ladina-Ameerika turule.

  Kuus tumedas ülikonnas Mehhiko ettevõtjat maandusid eile hommikul Tallinnas, seadsid sammud Toompeale kaubandus-tööstuskotta ja lahkusid juba õhul Helsingisse. Selle lühikese ajaga oli nende eesmärk koguda võimalikult palju teadmisi Eesti e-valitsusest, animatsioonitööstusest ja siinsest IKT-sektorist, mille kuulsus on otsaga juba Mehhikosse jõudnud.

  Ise nii kaugelt koostööpartnerit ei leiaks

  Andrus Raudsalu, Nukufilmi juht

  Sedalaadi kohtumised on alati teretulnud, sest ise nii kaugele kui Mehhiko me koostööpartnerite otsimisel ilmselt ei vaataks, aga seekord leidsime kohe potentsiaalse Mehhiko kaastootja Nukufilmi uuele projektile.

  Kohtumine oli väga hästi ette valmistatud, sinna olid valitud õiged ettevõtted, animatsiooni ja filmi eriefektide valdkonnast oli neid tervelt kolm tükki. Eks Mehhiko agentuurid otsivad üle maailma uut loovmõtlemist, Mehhiko on maailmas suuruselt neljanda kinotuluga maa, lisaks on neil endal väga tugev kinotööstus ja animatsioonivaldkond. Kui Eesti on tuntud autorianimatsiooni poolest, siis Mehhikos tehakse palju kommertstoodangut, kokkupuutepunktid on meil seega täiesti olemas.

  Nende filmitootmise rahastus on üsna sarnane meie omale, ka Mehhikos toetab filmiinstituut samamoodi kohaliku autorifilmi tegemist. Osaliselt on Mehhiko meie jaoks ka pääs Ladina-Ameerika turule ja hispaaniakeelsesse maailma. Filmimaailmas tunnevad pea kõik kõiki, aga Mehhiko on nii kauge ja eksootiline koht, et Eestis pole naljalt väga kellelgi seal kontakte. Eestit külastanud ettevõtjad jätsid igati usaldusväärse mulje, saime rääkida ka sisulistest asjadest, mitte vahetada vaid formaalsusi. Nad tundusid tõsised tegijad.

  Mehhiko aukonsul Eestis Javier Ortiz de Artinano toonitas, et kui Eesti ettevõtjatele võib Mehhiko olla sisenemisplatvorm kogu Ladina-Ameerika turule, siis mehhiklastele on Eesti sisenemiskoht kogu Põhja-Euroopasse. Ta märkis, et Mehhiko on suur ja arenev 122 miljoni elanikuga turg ning eurooplased ei peaks takerduma kohati negatiivsetesse Hollywoodi stereotüüpidesse mehhiklastest.
  Välisministeeriumi esindaja Marin Mõttuse sõnul on Mehhiko Ladina-Ameerikas Eesti olulisim partner nii majanduslikult kui ka poliitiliselt. „Need kaks riiki on üllatavalt sarnased, mõlemas valitseb avatud majandus. Mehhiko on Eestile kaubamahtudelt suuruselt 20. äripartner, mis on Eesti-suguse väikese riigi jaoks nii kauge kohana muljetavaldav,“ märkis ta.
  Kutse Mehhiko Silicon Valleysse
  Mehhiko kaubandus- ja investeerimiskoja Promexico Lääne-Mehhiko esindaja Sergio Rios ütles, et Mehhiko ettevõtjate visiit Eestisse läks väga hästi ja õige pea loodavad nad juba ise eestlased Mehhikosse külla kutsuda, et need näeks oma silmaga, kuidas asjad seal töötavad.
  Mehhiko delegatsiooni ettevõtjad jagunesid kolme valdkonna vahel: e-teenused, animatsioonitööstus ja tarkvaraarendus. Riose sõnul tahaksid mehhiklased tutvustada eestlastele Mehhiko keskosas asuvat Vaikse ookeani äärde ulatuvat Jalisco piirkonda, mille pealinn Guadalajara on tuntud kui Mehhiko Silicon Valley. Sinna on koondunud IT-ettevõtetted ja start-up'id, tulnud suurem osa Mehhikosse suunatud välisinvesteeringutest. Riose kinnitusel on seal üle 700 IKT-sektoriga seotud ettevõtet. „Meie n-ö Silicon Valley suurim võimalus on ilmselt Ladina-Ameerika turule pääsemine, mille keskuseks on Mehhiko. See turg kasvab kiiresti igas sektoris, eelõige IKTs,“ ütles ta.
  Mitu kohtumisel osalenud Eesti ettevõtjat esindasid filmivaldkonda ning Riost üllatasid Eesti tegijate teadmised Mehhiko animatsioonitööstusest ja nende ideed, millesse nad sooviksid siduda mehhikopärasust. „Täiesti mõeldav oleks töötada Mehhiko stuudios mõne Eesti ettevõttega, tehes koostööd ka näiteks Hispaania ja Brasiiliaga. See koostöö on mõlemale riigile väga suur võimalus,“ leidis Rios.
  Hea turg animatsioonile ja eriefektidele
  Animatsioonifirma Metacube juht Carlos Guitérres Medrano oli hämmeldunud Eesti animatsioonitööstuse kõrgest kvaliteedist ja muljetavaldavast tehnopargist. „Mul on oma animatsioonifirma ja me otsime praegu partnereid Mehhikos ühe täispika mängufilmi tegemiseks ning oleme avatud ka tulevastele koostöövõimalustele. Lisaks aitame teha ühel Eesti seltskonnal ka lühifilmi,“ rääkis Medrano.
  Ta oli üllatunud nii mitme animatsioonivaldkonna ettevõtja huvist nende vastu. „Siin oli nukufilmiinimesi, sellega ma isiklikult ei tegele, aga Mehhikos on piirkond, kus on palju selle ala ettevõtjaid. Sain ikka mitu visiitkaarti, annan need Mehhikos oma sõpradele edasi, kes selles vallas tegutsevad,“ lubas ta.
  Kuigi Eesti on Mehhiko mõistes väike ja kauge koht, tõmbas Medranto siia Eesti animatsioonimeistrite talent. „Väikse riigi kohta on siin ikka väga kõrge tase, enne lennukile minekut püüan külastada veel ühte animatsioonifirmat, sest ma olen juba tutvunud nende töödega ja need on väga uhked, tahaksin nendega rääkida. Küll leiame põhjuse midagi nendega koos tegemiseks. Meil on suur turg ja hea kogemus, neil siin on Vene ja Euroopa turg,“ ütles Medrano.
  Eesti ettevõtja Mehhiko edulugu
  Mehhiko kaubanduskoja Promexico Rootsis resideeriv esindaja Carlos Pérez Cirera Lagenscheidt ütles, et Eesti ja Mehhiko ettevõtete koostöös on juba edulugusid, mis sündisid Mehhiko delegatsiooni esimesest Eesti visiidist mõni aasta tagasi. Praegu on Mehhiko ettevõtjatele tema kinnitusel üks olulisimaid teemasid e-valitsus, mida tahetakse rakendada ka Mehhikos.
  Kaks aastat Mehhiko ettevõtjaga koostööd teinud veovahendusfirma CFS Estonia juhi Harri Rästase sõnul soovitab ta alles Mehhiko turule minna plaanijatel uurida erinevatest allikatest, millised äritavad Mehhikos valitsevad ja küsida kogenumatelt seal kandis äri ajajatelt nende tagasisidet. „Meil on üks klient, kes teeb hooajalist äri ja temaga on sujunud kõik korralikult. Ettevõtte taga seisavad küll saksa päritolu inimesed,“ märkis ta.
  Kuritegevuse ja korruptsiooniga võitlemise turvasüsteemidele keskendunud tarkvarafirma TIA juht Hector Sanchez Riestra on teinud juba aasta jagu koostööd Soome ettevõttega ning on siin huvitatud eelkõige taustteadmistest Eesti avalikust turvalisusest ja õigussüsteemist, et leida tulevikus Eestist ka koostööpartnereid. „Soome firmaga toimib meil eksport ja import mõlemal suunal. Siin piirkonnas pakub mulle huvi eelkõige tehnoloogia ja innovatsioon. Me tahaksime oma projekte ka siinsete oskustega toetada,“ sõnas Riestra.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Andrus Tamm: Narvas aitaksid luua töökohti ainult heanaaberlikud suhted
Ühe konsultatsioonifirma hinnangul tõi Nord Stream 2 projekt Soome ligikaudu 600 töökohta ja 413 miljoni euro jagu majanduslikku kasu. Kas te kujutate ette, kuidas oleks Ida-Virumaale ja Eestile tervikuna mõjunud selline rahasüst, küsib Keskerakonna Narva nimekirjas kandideeriv Andrus Tamm vastuses Äripäeva valimiste-eelsele küsitlusele.
Ühe konsultatsioonifirma hinnangul tõi Nord Stream 2 projekt Soome ligikaudu 600 töökohta ja 413 miljoni euro jagu majanduslikku kasu. Kas te kujutate ette, kuidas oleks Ida-Virumaale ja Eestile tervikuna mõjunud selline rahasüst, küsib Keskerakonna Narva nimekirjas kandideeriv Andrus Tamm vastuses Äripäeva valimiste-eelsele küsitlusele.
Nafta hind tõuseb kuuendat päeva ja lõppu ei paista
Brenti toornafta jätkas täna kiiret tõusu ja ületas 80 dollari taseme, sest nõudlus ületab jätkuvalt pakkumist ning varud vähenevad, vahendab Reuters.
Brenti toornafta jätkas täna kiiret tõusu ja ületas 80 dollari taseme, sest nõudlus ületab jätkuvalt pakkumist ning varud vähenevad, vahendab Reuters.
Ärikinnisvarasektorisse sisenenud Everaus Kinnisvara avas Eesti suurima kontaktivaba minilaokompleksi
Seni põhiliselt elamukinnisvara arendamisega tegelenud Everaus Kinnisvara siseneb jõudsalt ärikinnisvarasektorisse ja avas Tallinna külje all Peetris Eesti suurima kontaktivaba minilaokompleksi.
Seni põhiliselt elamukinnisvara arendamisega tegelenud Everaus Kinnisvara siseneb jõudsalt ärikinnisvarasektorisse ja avas Tallinna külje all Peetris Eesti suurima kontaktivaba minilaokompleksi.
Raadiohommik täis tipptegijate plaane 2022. aastaks
Äripäeva Raadio uue nädala hommikuprogramm ja ka saatepäev toob kuulajateni siinsete silmapaistvate ettevõtjate ja juhtide plaanid järgmiseks aastaks.
Äripäeva Raadio uue nädala hommikuprogramm ja ka saatepäev toob kuulajateni siinsete silmapaistvate ettevõtjate ja juhtide plaanid järgmiseks aastaks.