Äripäev • 23. juuni 2015 kell 11:45

Euroala majandus näitab paranemise märke

Kui Saksamaa PMI kasv on julgustav märk euroala majanduse paranemisest, siis jätkuv Kreeka kriis teeb jätkuvalt ettevaatlikuks.  Foto: EPA

Euroala 19 liikmesriigis suurenes juunis ettevõtluse aktiivsus nelja aasta kiireimas tempos, selgus täna avaldatud andmetest, mis näitavad, et lõpuks ometi hakkab Euroopa majandusolukord paranema, vahendas CNBC.

Markiti koostatav euroala ostujuhtide indeks (PMI), mis arvestab tootmise ja teenuste sektori näitajaid, kasvas juunis 54,1 punktini maikuu 53,6 punktilt. See läks kokku Reutersi küsitletud analüütikute ootustega.

Euroopa suurimate majanduste Saksamaa ja Prantsusmaa PMI maalis samuti helgema pildi eurotsooni majandusest. Prantsuse PMI andmete järgi kasvas riigi tootmissektor esimest korda pärast 2014. aasta aprilli. Saksamaa PMI kasvas maikuu 52,6 punktilt 54,0 punktile juunis.

Markiti peaökonomist Chris Williamson ütles, et Prantsusmaa tulemused näitavad, et tarbijad julgevad rohkem kulutada. "Kui vaadata teist kvartalit tervikuna, on pilt palju rahustavam, sest kõikjal peale Prantsusmaa ja Saksamaa on ettevõtlusaktiivsuse ja tööhõive kasv kiireim alates 2007. aasta keskpaigast," märkis ta.

Prantsuse PMI kasvu nähakse eriti julgustavana, sest eurotsooni suuruselt teise majanduse tulemused on viimastel aastatel pettumust valmistanud. Prantsuse PMI oli üle 50 punkti esimest korda viimase aasta jooksul.

Euroala majandus näitab kasvumärke tänu Euroopa Keskpanga algatatud stiimulprogrammile. Kasvule on kaasa aidanud ka madalad kütusehinnad ja nõrgem euro, mis on aastaga langenud 17% USA dollari vastu. Praeguseks on valuuta 7% languses ja annab nii eksportijatele konkurentsieelise välisriikides.

Mure Kreeka pärast võib aga euroala majanduskasvu eesseisvatel kuudel tagasi tõmmata, teatasid analüütikud. Viimastest arengutest võib järeldada, et õige pea jõuab riik oma kreeditoridega kokkuleppele, mis aitab vältida Kreeka väljumist euroalast. Samas on veel pikk tee minna ja analüütikute hinnangul on Kreeka kriis lahenemisest kaugel. Williamson sõnul on ettevõtted järjest rohkem Kreeka pärast mures.

Hetkel kuum