Kadri Põlendik • 14. august 2015 kell 9:45

Läti laenuandja põrus Eestis

Lätlaste kiirlaenuäri vivus.ee lõpetab Eestis tegevuse.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Vivus.ee kaubamärgi alt kiirlaene pakkunud 4finance OÜ loovutas laenulepingud Julianus Grupi tütarfirmale ja lõpetab Eestis tegevuse.

4finance OÜ tegevjuht Aleksandr Lavrentjev ütles, et ettevõtte emafirmas 4finance Group toimuvate ümberkorralduste tõttu ei pakuta Eestis enam laenuteenust.

Kaks aastat Eestis tegutsenud ettevõte kasumisse ei jõudnudki, eelmisel aastal oli kahjum 965 000 eurot. Majandusaasta aruandes selgitas ettevõte, et selline tulemus oli ootuspärane ning tingitud mitmest asjaolust: olulised kulutused vivus.ee brändi tuntuse suurendamisele, tootearendusele ning IT-süsteemide ülesehitamisele. Prognooside järgi pidanuks siinne laenuandja tänav kasumisse jõudma.

Aruandes rõhutati ka, et 4finance grupi hea finantsseis andis kindluse, et 4finance OÜ maksejõuetuse tõenäosus on olematu. Lavrentjev eitas, et sel puhul oleks midagi muutunud. „Ettevõtet maksujõuetuks ei tunnistata,“ kinnitas ta.

Vivus.ee lõpetas tegevuse.  Foto: Vivus.ee

Kehtivad laenulepingud kuuluvad nüüd Julianus Grupi tütarettevõttele Aktiva Finants. Nõuetega tegeleb edasi Julianus Inkasso, kelle poole peaksid pöörduma kõik senised Vivuse kliendid, kel on küsimusi oma laenude kohta. Kui palju kliente kokku oli, ei saanud Lavrentjev öelda.

Julianus Grupi juhatuse esimees Ülar Maapalu ütles, et klientide jaoks midagi oluliselt ei muutu. „Need, kellel on laenulepingus toodud tähtaeg, peavad tähtajal ära maksma meie kontole ja muud ei olegi,“ sõnas ta.

Maapalu sõnul oli see rutiinne tehing, sest Julianus Grupp ostab igal aastal kümneid nõueteportfelle. Otsus anda lepingud just Julianusele tuli tema hinnangul seetõttu, et selles valdkonnas tegutsejad tunnevad neid. „Me oleme Baltikumi suurim portfellide ostja ja ületähtaegsete võlgade haldusega tegelev ettevõte. See on meie põhivaldkond,“ selgitas Maapalu.

2013. aastal Eestis tegevust alustanud Vivus.ee kuulus lätlaste 4finance gruppi, mis loodi 2008. aastal lühiajaliste tagatiseta laenude pakkumiseks eraisikutele. Laenuandja on üle Euroopa pakkunud üle seitsme miljoni laenu rohkem kui kolmele miljonile kliendile. Ettevõtte kasum oli möödunud aastal 46,3 miljonit eurot.

Hetkel kuum