Sirje Rank • 20. september 2015 kell 17:24

Tsiprase partei võib Kreekas napilt võimule naasta

Kreekas olid täna valimised  Foto: Scanpix/Reuters

Kreekas täna toimunud valimiste järel korraldatud lävepakuküsitlused näitavad, et augustis erakorralised valimised välja kuulutanud vasakradikaalse partei Syriza liider Alexis Tsipras võib võimule naasta.

Küsitluste järgi toetas Syrizat 34% valijatest, samas kui peamist rivaali – paremtsentristlikku Uue Demokraatia parteid, toetas 32,5%, teatasid Kreeka suurimad telekanalid. Natsistlik Kuldse koidiku partei oli kolmas suurim partei toetusega, mis jäi 6,5-8% vahele, vahendas agentuur Bloomberg.

Sõltumata sellest, milline kahest suuremast parteist suurima toetuse saab, seisavad valitsuse moodustamiseks ees rasked koalitsioonikõnelused.

Erinevalt Syriza valimisvõidust tänavu jaanuaris, kui Tsipras tuli võimule lubadustega kärpekuurile lõpp teha, on uuel valitsusel vähe manööverdamisruumi pärast seda, kui Alexis Tsipras nõustus augustis kolmanda abipaketi saamiseks uute kärbete ja maksutõusudega.

Kreekastele oli tänane juba kolmas kord valimiskasti juurde tulla – jaanuaris olid parlamendivalimised, mis tõid võimule vasakradikaalse Syriza, juulis oli rahvaküsitlus, mis lükkas tagasi Kreeka abilaenu tingimused, ning nüüd valitakse uuesti parlamenti.

Hetkel kuum