Äripäev • 2. oktoober 2015 kell 6:48

Idufirmadelt on laekunud riigikassasse 11,7 miljonit

ResultsOnAir on üks neist idufirmadest, mis liikus Startup Estonia programmist edasi rahvuvahelisse kiirendisse. Pildil on ettevõtte juhatuse liige Kristel Tuul (vasakul) ja asutaja Kristo Peterson.  Foto: Andras Kralla

Viimase poole aasta jooksul on idufirmadelt laekunud tööjõumaksudena riigikassasse 11,7 miljonit eurot. Eesti idufirmade tugiüksuse Startup Estonia andmetel annavad kohalikud idufirmad tööd 2154 inimesele.

Startup Estonia juht Mari Vavulski sõnul on selge, et idufirmad toovad meie majandusele kasu, luues kõrgepalgalisi töökohti, täiendades ettevõtlusmaksudega riigikassat ja panustades sel viisil riigi käekäiku ja arengusse. „Start-up’id meelitavad Eestisse välisinvestoreid ja –investeeringuid ning kasvatavad eestlaste oskust müüa rahvusvahelisel tasandil konkurentsivõimelisi tooteid ja teenuseid. Oluline on märkida, et 80 protsenti kõikide Eesti idufirmade töötajatest elab ja töötab Eestis,“ lisas Vavulski.

Eesti rahvaarvu kohta on Vavulski sõnul eestlaste edu kohalikul ja rahvusvahelisel idufirmade maastikul tähelepanuväärne. „Meil on 404 start-up’i, nende hulgas nii varajases stardifaasis kui ka kiire globaalse kasvuni jõudnud ettevõtteid. Kuid me näeme, et Eestis on potentsiaali veel enamaks, kui suudaksime pakkuda idufirmadele terviklikku ja toimivat arengukeskkonda,“ lisas Vavulski.

Eesti idufirmade tugiüksus Startup Estonia sai Vavulski sõnul eelmisel aastal loodud Eesti Arengufondi juurde justnimelt eesmärgiga selgitada välja kohaliku start-up-ökosüsteemi nõrkused ja pakkuda neile lahendused, et luua idufirmadele sobiv kasvukeskkond. „Esimese aasta jooksul käivitasime mitu edukat äriideede valideerimise ja investorvalmiduse saavutamise programmi ja lisaks kaks varajase faasi investeerimise programmi. Samuti tegelesime investorvõrgustike arendamise ning Eesti start-up-ökosüsteemi tutvustamisega välisriikides,“ sõnas Vavulski.

Startup Estonia tugiüksuse algatatud kaheksasse programmi kandideeris esimese tegevusaasta jooksul 188 idufirmat, kellest võeti programmidesse vastu 98 ja edukalt läbis 71 idu. Sealhulgas osales kahes või rohkemas programmis ligi 20 protsenti 71 start-up’ist. Programmides osalenud idufirmad kaasasid aasta jooksul 1,9 miljoni eurot kapitali. Rahvusvahelistesse kiirenditesse liikus programmidest neli ettevõtet: Sorry as a Service, Deltabid, ResultsOnAir ja Deekit.

Kohaliku idufirmade maastiku tervis on Vavulski sõnul hea, kuid peamiseks takistuseks saab „targa raha“ ja globaalselt konkurentsivõimeliste projektide puudus. „Mõlema probleemi põhjus on Eesti start-up-ökosüsteemi noorus, mis tähendab, et meil puudub põlvkond ettevõtjaid, kes omaks mitmekülgset ja pikaajalist kogemust start-up-äris ning oleksid valmis investeerima oma teadmisi ja kapitali uutesse tegijatesse. Startup Estonia järgmine suurem eesmärk ongi nende kitsaskohtade parandamine investeerides teadmis- ja tehnoloogiamahukasse Eesti ettevõtlusse käivitamisjärgus ning pakkudes vastavatele ettevõtjatele ka juhtimisalast tuge,“ lubas Vavulski.

Startup Estonia on Eesti Arengufondi juures tegutsev Eesti idufirmade tugiüksus. Startup Estonia seisab hea selle eest, et Eesti muutuks 2020. aastaks üheks juhtivaks idufirmade keskuseks Euroopas ning pakuks idufirmadele terviklikku ja toimivat arengukeskkonda. Startup Estonia tegevust rahastatakse Euroopa Regionaalfondi vahenditest.

Hetkel kuum