Eliisa Matsalu • 18. oktoober 2015 kell 12:45

Hundisilma puhastusrituaal

Uudishimutsejad said Hundisilmal Edgar Savisaare puukuju juures poseerida.  Foto: Andras Kralla

Keskerakonna esimees, hiljuti altkäemaksu kahtlustuse saanud Edgar Savisaar näitas täna kõikidele huvilistele, milline näeb välja tema kodutalu Hundisilmal.

Uudishimulikke tuli kokku mitusada, kui mitte rohkemgi, ja kitsas metsatee mattus autodelaviini alla. Nii jäi lõunapaiku Hundisilmalt välja tagurdamisega hätta Põhja-Tallinna linnaosa vanem Karin Tammemägi, kes kuidagi reisibussidest mööda ei pääsenud.

Selleks, et ikka kindlasti inimesi kohale tuleks, tellisid Keskerakonna ringkonnad eri linnades huvilistele busse. Näiteks Paidest startis kell 11 Hundisilmale 16kohaline buss, milles paar kohta ka tühjaks jäi.

Väravate ees söödi Hundisilma suppi.  Foto: Andras Kralla

Enne Savisaare koduväravatest sisseminekut said need, kel kõhud hellad, portsu sooja suppi hapukoorega. Taustaks mängis mõneruutmeetrises telgis Sulo Tintse. Hiljem kõlas üle Hundisilma talukompleksi kõlaritest jaanipäevane akordionimuusika.

Saare naise kuju Hundisilmal tõi nii mõnelegi külalisele hea tuju.  Foto: Andras Kralla

Seejärel võtsid külalised – valdavalt pensionärid – värava ette sappa ja jäid giidi ootama. Huvilistele korraldati ringkäike nii eesti kui ka vene keeles. Teiste seas tutvustas Savisaare mustikapõõsaid, sauna, koerte surnuaeda ja aias leiduvaid kujukesi ka erakonna peasekretär Priit Toobal. „Siin platsil on nii mõnigi poliitiline kokkulepe tehtud,“ pajatas kollast helkurvesti kandev Toobal oma grupile. „Igal poliitikul pole olnud au siia oma jalga tõsta,“ lisas ta.

Järjekord Savisaare käesurumiseks ulatus mitmekümne meetri pikkuseks.  Foto: Andras Kralla

Suurim tung oli siiski Hundisilma talukompleksi peahoonesse. Seal istus Savisaar ise. Kuigi Savisaar keeldub hoolimata skandaalist ja oma kehvast tervisest Keskerakonna juhtimist üle andmast, ei olnud täna Hundisilmal siiski inimesi tervitamas nii jõuline persoon, kui ta end ise nimetada tahaks. Nii istus Savisaar tundide kaupa oma elutoas ja võttis ükshaaval vastu kõiki, kes tal kätt suruda soovisid. „Aitäh, aitäh,“ kordas ta igaühele. Kes aga rohkem küsimusi küsida soovis, suurt rohkemat vastuseks ikka ei kuulnud.

„Miks te seda fänniüritust korraldate?“ küsisin ma Savisaarelt.

„Hmm... aga mulle meeldib, kui mul palju külalisi käib,“ vastas ta. Ent rohkem ta küsida ei lasknud, vaid pöördus juba mu selja tagant läheneva proua poole. „Aitäh, aitäh teile,“ ütles Savisaar talle. Taamal hüüdis heledal häälel Siret Kotka, et inimesed kiiremini teeksid. Ukse taga on ju järjekord ja puhastusriitus peab juba varsti algama.

Mõni ronis salaja ka Savisaare sauna, et endast seejärel pilti teha.  Foto: Andras Kralla

Väidetavalt korraldas Savisaar avatud uste päeva, et rahvas tooks Hundisilmale tagasi hea energia, mille kapo ametnikud paar nädalat tagasi ära viisid. Kapo viis Hundisilmalt ära kõik, mis võiks vähegi anda tõendeid Savisaare mitmekordse altkäemaksu võtmise kohta. Ära viidi ka hunnik sularaha, mis Savisaare sõnul oli pangast välja võetud säästud.

Rohkem kui neid, kes oma jala täna Hundisilmale viisid, on neid, kes seda meedia vahendusel vaatasid ja pead vangutasid. Savisaar korraldas ja inimesed lugesid.

Tung Hundisilmal  Foto: Andras Kralla
Hetkel kuum